Dünyanın En Büyük Reklam Şirketi Bu Yıl Snapchat İçin 200 Milyon Dolar Harcamaya Hazırlanıyor

Dünyanın en büyük reklam grubu WPP’nin CEO’su Sir Martin Sorrell, Perşembe günü Cheddar’a verdiği röportajda şirketinin 2017 yılında Snapchat için 200 milyon dolar harcamayı planladığını söyledi.

Bu rakam 2016’da WPP’nin Snapchat için harcadığı 96 milyon doların iki katından daha fazla. Bu da gösteriyor ki Snapchat’in ana şirketi Snap Inc. bu yılın başlarında reklam ajanslarından istediği söylenen 100 ile 200 milyon dolarlık ön ödeme taahhütlerinin en azından bir kısmını garantileyebildi.

Business Insider’ın telefonla ulaştığı Snapchat sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

Sorrell Ocak ayında Business Insider’a yaptığı açıklamada reklamverenlerin Snap’i Google ve Facebook’tan sonra üçüncü güç olarak gördüklerini söyledi.

Cheddar ile Perşembe günü yaptığı röportajda ise Sorrell, Snap’in Google ve Facebook’la karşılaştırıldığında hala bir cüce olduğunu ancak şirketi güçlü bir üçüncü rakip olarak görmek istediğini belirtti. Snap’in bu yıl reklam gelirini 1 milyar dolara çıkarmasını beklediğini söyledi.

72 yaşındaki reklam şefi, Snap’in kendisini bir kamera şirketi olarak tanımlaması konusunda şüpheleri olduğunu ve “desteklemesi zor” bir tanımlama olduğunu belirtti. WPP’nin Snap için harcadığı rakam, geçen yıl Google için harcadığı 5 milyar dolar ve Facebook için harcadığı 1.7 milyar dolar ile karşılaştırıldığında okyanusta bir damla gibi.

Şimdi gözler Snap’in 10 Mayıs’ta açıklanacak, halka açık bir şirket olarak ilk üç aylık gelirlerinde. eMarketer’e göre Amerika gelirinin 2017 yılında %158 artarak 770 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Sorrell’in tüm röportajını aşağıda izleyebilirsiniz. Snap ile ilgili yaptığı yorumlara ise 9. dakikada ulaşabilirsiniz.

Etiketler