Lyft, Uber’in Krizlerinin Arasında 600 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Şu anda Lyft olmak güzel olmalı.

Salı günü şirket, 600 milyon dolarlık yepyeni bir yatırım aldığını duyurdu. Bu yeni finansman, Lyft’in değerini 7.5 milyar dolara çıkarıyor – hala Uber’in tahmini 68 milyar dolarlık değeriyle aralarında çok fark var.

İlginç olay şey ise bu haberlerin, Uber’in etiğinin ve şirket kültürünün sert bir şekilde eleştirildiği bu dönemde geliyor olması.

Eski bir kadın mühendis Şubat ayında Uber’de cinsiyetçilik yapıldığı ve taciz vakaları olduğu iddialarında bulundu ve şirket, ayın sonunda kapanması beklenen bir soruşturma yürütmesi için Eric Holder’ı tuttu. Ayrıca Uber, Alphabet’in otonom araba birimi Waymo’ya karşı açtığı dava ile de savaşmakta.

Ocak ayında, Uber’in bir boykotu internette yayıldı. Şirketin Trump’ın seyahat yasağını protesto eden taksi sürücülerinin protesto eylemini bitirmesinin ardından, sosyal medya kullanıcıları, müşterileri Uber uygulamasını silmeye (#DeleteUber) davet etti.

Lyft, #DeleteUber fiyaskosundan sonra yeni yolcu kayıtlarında %60’lık bir artış gördüğünü söyledi.

Bir kaynağa göre, Lyft, geçen yılın sonundan beri (Uber’in sorunları başlamadan hemen önce)  fon topluyor.

Bir anlamda Lyft, Uber’in durumunu bir şans olarak gördü ve kendisini Uber’e etik bir alternatif olarak konumlandırmak için kullandı.

Görünüşe göre, Lyft’in yeni yatırımcıları da buna katılıyor.

KKR’de özel sermaye yöneticisi Vincent Letteri, şirketin Lyft’e yatırım yapma kararı ile ilgili olarak, “İstediğimiz her yolculuk, sürücüye çalışmak için hangi servisi tercih ettiklerini sormamız ile başladı ve art arda aldığımız yanıt Lyft oldu.” dedi. “Analizlerimiz sonucunda, öne çıkan, olgun ve odaklı bir yönetim ekibi gördük.”

Letteri, Lyft’in yeni Round up & Donate programını Mart ayının sonunda duyurdu.  Bu, şirketin kendisine daha sağlıklı bir imaj oluşturmasının bir yolu oldu. Program, yol ücretlerini dolara yuvarlayarak tercih edilen bir hayır işi yapmaları için yolculara olanak tanıyor.

Mevcut yatırımcıların yeni fonlamasına ek olarak, Lyft’in en son finansmanı; KKR, Alliance Bernstein, Baillie Gifford, ve Kanada’nın Kamu Sektörü Emeklilik Yatırım Kurulu (Public Sector Pension Investment Board ) gibi yeni destekçilerden geldi.

Ortak kurucu John Zimmer, “Ufukta büyük planlarımız var. Yolcuların ve sürücülerin seveceği deneyimler yaratmak için yeni teknoloji ve misafirperverliğe yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili: Lyft, Trump’ın Göçmenlik Yasağına Tepki Olarak ACLU’ya Bağışta Bulunuyor

İlgili: Genç Uber ve Lyft Şoförlerinin Çok Kazanmasının Sebebi

Etiketler