Teknoloji Şirketlerinde Çalışanlar Şirketlerinin Olduğundan Daha Çeşitli (Diverse) Olduğunu Düşünüyor

Yayınlanan yeni bir araştırmada çalışanların şirketlerinin çalışan çeşitliliği girişimleri ve Trump yönetiminde bu çeşitliliğin kaderi gibi konulara cevaplar arandı.

Yakın zamanda çok sayıda teknoloji şirketi, işgücünün daha çeşitli ve kapsamlı olması için yaptıkları çalışmalarla ilgili raporlamaları erteleme kararı aldı. Bir kısım ise kazanımları yavaş bir şekilde artsa da inatçı bir şekilde şeffaf kalmaya çalışıyor. Ancak gözden kaçan bir şey var: Çalışanlar bu girişimler hakkında ne düşünüyor?

Atlassian 2017 Çeşitlilik Raporu bu sorunun cevabını bulmayı hedefliyor. Şirket, ABD genelinde yürüttüğü ankette 1.400 teknoloji çalışanıyla görüştü ve çalışanların özellikle şu anki başkanlık yönetimini hesaba kattıklarında değişimi nasıl karşıladıklarını araştırdı.

Ankete katılan teknoloji çalışanlarının üçte birinden fazlası, yönetimin şirketlerindeki çeşitlilik çabalarını engelleyeceğini düşünüyor. Ancak %48’i seçimler sayesinde çeşitlilik konusunda daha hassas olduğunu belirtiyor.

Bu oldukça önemli bir durum. Zira katılımcıların %57’si bireyleri şirketlerin üzerinde tutuyor ve bireylerin çeşitlilik ve kaynaşma konusunda en yüksek potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların büyük bir çoğunluğu genel anlamda teknoloji şirketlerinin ve özelde kendi şirketleri ve ekiplerinin çeşitlilik konusunda üzerine düşeni yaptığına inanıyor. %83 şirketlerinin zaten çalışanlar konusunda çeşitli olduğunu düşünürken %79’luk kısım ise şirketlerindeki ekiplerde ortalama bir çeşitlilik söz konusu olduğunu dile getiriyor. Ancak teknoloji sektörü bu inancı desteklemiyor. Atlassian raporuna göre teknoloji sektöründe çalışanların yalnızca %2’si siyahi, %3’ü Latin ve %24’ü kadın.

Atlassian global çeşitlilik programı yöneticisi Aubrey Blanche, “Sektördeki kişiler iyi niyetli olsa da çeşitliliğin gerçekte ne olduğu ve nasıl göründüğü ile ilgili eğitimlere devam etmeli ve kendi şirketleri içerisinde geliştirmeleri gereken alanları belirlemelerinde yardımcı olmalıyız.” dedi.

Etiketler