Microsoft, Yönetici Bonuslarınını İşe Alımda Çeşitlilik (Diversity) Hedeflerine Bağladı

İş gücündeki kadın oranının bir yıl içerisinde düşmesi ile beraber Microsoft, şirketin verdiği çeşitlilik (diversity) çabalarını yönetici bonuslarına bağlayacağını açıkladı. Bu hamle aslında şirketin daha fazla kadını ve azınlığı dahil etmek için işe alım süreçlerinde reforma gidebilmesi adına tasarlanmış bir çeşit baskı niteliği taşıyor. Microsoft, Nokia’nın telefon ünitesinin satın alınmasını zarar olarak kabul ettikten (write off) ve binlerce çalışanını işten çıkardıktan sonra kadın çalışan oranlarının bir yıl içerisinde yüzde 26.8’den yüzde 25.8’e düşmesine tanık oldu.

Bu hamle aynı zamanda Ağustos 2015 tarihinde işgücü çeşitliliğini iyileştirmek için 300 milyon dolar bütçe ayıracağını açıklayan Intel’in kararını anımsatıyor. Bu insiyatifin bir parçası olarak Intel CEO’su Brian Krzancih, şirketin koymuş olduğu çeşitlilik hedeflerine ulaşıldığı takdirde ikramiye dağıtacağını açıklamıştı. Şubat 2016 itibariyle Intel ilk etapta belirlemiş olduğu hedefi büyük ölçüde geride bırakarak yeni işe alımlarda kadın ve azınlık çalışan oranını yüzde 43’e yükseltti.

Bir yandan Intel bu stratejinin işe yaradığını gösterirken, bir yandan da bu olayın kişisel element faktörü de var. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın bundan iki yıl önce Teksas’ta düzenlenen bir teknoloji konferansında sorulan bir soruya verdiği tartışmalı cevap hala konuşuluyor. Kadınların maaşlarındaki büyük uçurumu kapatabilmeleri adına nasıl aksiyon almaları gerektiği sorulduğunda Nadella, teknoloji dünyasındaki kadınların umudunu kaybetmemesi gerektiğini söylemekle yetindi ve daha adil ücret talep etmeleri konusuna hiç değinmedi.

Doğal olarak Nadella’nın bu cevabı hoş karşılanmadı. Sonrasında verdiği röportajda Nadella, “Soruyu tamamen yanlış cevapladım. Eğer zam hak ettiğinizi düşünüyorsanız kesinlikle bunu istemelisiniz.” dedi. Bu gaf, Nadella için Microsoft bünyesinde çalışanlar arasında çeşitlilik oluşturmak için kamçılayıcı bir sebep olmuş denebilir.

Microsoft’un çeşitlilik (diversity) ve katılımdan (inclusion) sorumlu tepe yöneticisi Gwen Houston, “Çeşitlilik ve dahiliyet, çalışan kimliğine yerleştirmemiz gereken bir şey. Sürekli işletmeye katacağı değer üzerine konuşmanız ve yaratacağı etkilerden bahsetmeniz gerekiyor.” diyor. “Satya da tam olarak bunu yapıyor. Bizim ise daha yapacak çok şeyimiz var.”

Etiketler