Çin’in Son Model Robot Polisi Yüz Tanıyabiliyor

Elbette bu RoboCop değil, ancak herhangi bir sıkıntı sezdiği anda yanınızda biteceğinden emin olabilirsiniz.

Çin’in yeni robot polis memurları sokaklarda göreve başladı bile. E-Patrol Robot Sheriff ismi verilen yeni robot, potansiyel suçluları veya şüphelileri yüz tanıma teknolojisi sayesinde tanıyıp takip edebiliyor.

Suç ile savaşmanın yanı sıra robot memur, aynı zamanda hava kalitesini ve sıcaklığı da tepsit etme kabiliyetine sahip. Robot bununla birlikte potansiyel suç aktivitelerini, güvenlik tehlikelerini ve potansiyel yangınları da ölçümleyebiliyor.

1.6 metre boyundaki robot bir kamera sistemi kullanarak otonom olarak hareket ediyor ve an itibarıyla Henan’daki Doğu Zhengzhou tren istasyonunda görev almakta. Kendisi burada geçiş kartları sayesinde çalışanları tanımlayabiliyor.

Bu yeni robot, Dalek tipi benzer bir robot olan ve geçtiğimiz yıl Snenzhen Uluslararası Havaalanı’nda tanıtılan AnBot’tan hemen sonra geldi.

AnBot’un bu daha büyük ve şekilli kuzeninin AnBot gibi donanımlı olup olmadığı ise bilinmiyor; zira AnBot’un elektrikle çalışan bir arbede kontrol aracı vardı.

Yeni robot Sheriff, şimdiden ilk tehlikesini tespit etti bile: Kendisi mesaisinin ilk gününde küçük bir yangın oluşumu keşfetmiş.

Polis memurlarından bir tanesi konu ile ilgili şunları söyledi: “Robotun hava ve nem algılama fonksiyonları sayesinde büyük bir faciayı önlemiş olduk.”

Etiketler