Danimarka Dünyanın İlk Teknoloji Büyükelçisine Sahip Olacak

Danimarka, dünyanın ilk teknoloji büyükelçisini atıyor.

Henüz bu pozisyone kimi atandığı açıklanmadı ancak bu hareket, teknoloji sektörünün Danimarka ekonomisi için artan önemini vurguluyor.

Danimarka dışişleri bakanı Anders Samuelsen, “Gelecekte, Google ile olan ikili ilişkilerimiz, Yunanistan’la olan ilişkilerimizle aynı önemde olacak.” dedi. Samuelsen, Danimarka hükümetinin dünyanın en büyük teknoloji şirketleri ile olan bağlarını güçlendirme konusundaki çabalarını “TechPlomacy” olarak tanımladı.

Teknoloji büyükelçisi, diğer Danimarka büyükelçileriyle benzer görevlerde bulunacak ve ülke adına görüşmeler yapacak. Samuelsen, büyükelçinin aynı zamanda teknoloji şirketleriyle veri güvenliği ve gizlilik gibi konularda da konuşacaklarını söyledi. “Diğer yandan, elbette, bir sonraki yatırımların nereye yapılacağı sorusu var. Biz bu şirketleri Danimarka’da yatırım yapmaya ikna edebileceğimizi umuyoruz” dedi.

Facebook geçen haftalarda ülkenin üçüncü büyük şehri olan Odense’de 55.000 metrekarelik yeni bir veri merkezi inşa edeceğini açıkladı.

Bu haberler Danimarka’da hoş karşılandı. Hükümete göre, Danimarka’da sadece şirketlerin %1 yabancı, yalnız bu şirketler istihdamın %20’sini sağlıyor.

Danimarka ekonomi ve iş dünyası bakanı Brian Mikkelsen, bu durumun şirketlere ve Danimarkalılara artan büyüme, daha akıllı çalışma prosedürleri, çevre için daha iyi çözümler ve bunların daha fazlası olarak yarar sağlayacağını belirtti.

Etiketler