CitySwipe ile Şehir Geleceği Yönetimi

Santa Monica sakinleri şehrin 20 yıllık gelişim planına ilişkin teklifleri Tinder benzeri bir mobil uygulama olan CitySwipe ile oyluyor.

CitySwipe, Downtown Santa Monica Inc.’in şehir sakinlerinin fikirlerini topladığı bir mobil uygulama. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Downtown Santa Monica Inc, şehir merkezini yönetiyor ve yerel hükümetin Şehir Merkezi Toplum Planı’na danışmanlık yapmak amacıyla bu uygulamayı kullanıyor. Bölgenin 20 yıllık geleceğine dair tekliflerin yer aldığı planda bütçeye uygun konut erişimi ve gelişmiş halka açık alanlar gibi konular yer alıyor.

Orijinal planın 2016 yılının başlarında istişareye kapatılması gerekiyordu ancak mümkün olduğu kadar daha fazla şehir sakinine ulaşabilmek amacıyla görüşmeler 2017 başına kadar uzatıldı. Tinder gibi kullanıcılar görüşleri doğrultusunda sağa veya sola kaydırarak fikir beyan ediyor. Sorular Evet veya Hayır diye cevaplanacak şekilde ya da Hangisini Tercih Edersiniz? şeklinde soruluyor. 38 soruda bina tasarımlarından açık alan konserlerine ve park alanlarına kadar konularda yerel sakinlere fikirleri soruluyor. Ayrıca kullanıcılara lokasyon ve tercihi toplu taşıma şekli de sorularak bilgi toplanıyor.

Bakalım başka hangi şehirlerde bu tür yerel yönetime fayda sağlayabilecek uygulamalar geliştirilecek? Belki ilerleyen zamanlarda ülkemizdeki şehirlerde de yerel sakinlerin şehir yönetimine katkısı bu tür uygulamalarla sağlanabilir.

Etiketler