İsveç’te Ambulanslar Arabaların Radyolarına Müdahale Edebilecek

İsveç’te bulunan KTH Royal Institute of Technology’de okuyan üç öğrenci tarafından geliştirilen EVAM Sistemi, sürücüleri yaklaşmakta olan acil durum araçlarını uyarmak için FM radyo kullanıyor.

Araç teknolojisinde sağlanan gelişmelerden bir tanesi daha iyi ses geçirmezlik özelliği fakat bu özellik aynı zamanda sürücülerin yaklaşan sirenleri duymalarını zorlaştırmakta. Şimdi, üç öğrenci tarafından geliştirilen EVAM Sistemi ambulans gibi acil durum servis araçlarının uzaktaki arabaların radyolarına müdahale ederek yaklaştıkları konusunda sürücüleri uyarmasını sağlıyor. Arabanın içindeki radyo açık olduğu sürece sürücünün ne dinlediği fark etmeksizin – CD, radyo veya Bluetooth – EVAM Sistemi çalışıyor.

EVAM Sistemi ambulanstan önündeki araçlara sesli mesaj göndererek çalışıyor. Mesaj, aracın ses sisteminde ne oynuyor olursa olsun devreye giriyor ve gösterge paneli ayarlayıcı ekranında karşılık gelen bir metin mesajı görüntüleniyor. Trafiğin hızına bağlı olarak farklı zamanlarda iletmek üzere tasarlanan uyarılar yoğun olmayan otoyol trafiğinde yoğun şehir trafiğinde olduğundan daha önce gönderiliyor. Sistem, 2017 yılının ilk yarısında Stockholm’de sınırlı sayıda acil durum aracıyla yol testlerine başlayacak.

Türkiye’de de benzer projelere ihtiyacımız var gibi. Ne dersiniz?

Etiketler