Silikon Vadisi Daha Fazla Su Startupı İstiyor

Portföyünde Reddit, Airbnb ve Instacart gibi firmaları barındıran Y Combinator, temiz suyu “bol ve ucuz” hale getirecek teknolojiler üzerinde çalışan daha fazla startup görmek istediğini söylüyor.

Şirket geçtiğimiz gün bir çağrıda bulunarak California’da düzenleyeceği 3 aylık elit hızlandırma programına startupların başvurmasını istedi.

Şirket yayınladığı bir blog postunda, “İklim değişikliğini yeneceğimize inancımız tam. Ancak aynı zamanda işlerin ters gitmesine karşın da hazırlıklı olmamız lazım.” dedi.

İklim değişikliği sonucu sıcaklıklarda meydana gelen artış, su stoklarımızı da etkiliyor. Yaklaşık 1.6 milyar insan tamamen sudan yoksun bölgelerde yaşıyor. Bu rakamın Dünya Bankası verilerine göre 2025 yılına kadar 2.8 milyara çıkması bekleniyor.

YC de kendini topluluklara fayda sağlayacak bir noktada konumlandırmak ve diğer şirketleri de buna teşvik etmek istiyor.

Şirket startuplar için birkaç potansiyel fikir ortaya attı. “Düşük maliyetli tuz arıtma tesisleri, özel arıtma teknolojileri, akıllı sulama sistemleri, su kullanımını azaltan mekanizmalar ya da başka şeyler…”

YC genel başkanı Sam Altman’a göre su, yeterince insan gücünün çalışmadığı bir alan.

Eylül ayında YC, “Startup talepleri” adını verdiği bir konsept başlatarak başvuru yapanları destekledikleri alanlara odaklanması için teşvik etmeyi amaçladı. Şirket; yapay zeka, enerji, sanal gerçeklik, global sağlık, ulaşım ve konut da dahil olmak üzere 21 farklı kategori oluşturmuştu.

Etiketler