Twitter, Periscope’a 360 Derece Video Özelliği Getiriyor

Twitter, Periscope’a canlı 360 derece yayın özelliği getiriyor.

Bu özellik şimdiden Periscope’a gelmiş durumda – ilk #Periscope360 videosunu buradan izleyebilirsiniz. Fakat herkes 360 derece yayımlanan videoları izleyebilirken yalnızca seçili kullanıcılar bu videoları çekebiliyor.

Videoların uygulaması aslında oldukça basit. Videoyu bilgisayar üzerinden izliyorsanız videoya tıklayıp imlecinizi herhangi bir yönde hareket etirdiğinizde kamerayı döndürebiliyorsunuz ve videonun bakış açısı değişiyor. Mobil üzerinden izliyorsanız perspektifi değiştirmek için telefonunuzu hareket ettirmeniz yeterli. Video kalitesi özellikle çok iyi değil – fakat 360 derece videoların genel olarak kalitesinin pek yüksek olmadığı bir gerçek.

Periscope, şu anda 360 derece videoları “bir grup kullanıcılar” ile denediğini söylüyor. Bu özelliğin planlarıyla ilgili daha çok bilgi açıklanmasa da, yakında tüm kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor.

Bu özelliğin piyasaya sürülmesi, Facebook’un Facebook Live üzerinden ilk 360 derece yayını denemesinin hemen ardından gerçekleşti. Bazı kullanıcıların daha çok görüntüleme almak için Periscope’tan Facebook Live’a geçmesi ile Twiter ve Periscope oldukça büyük bir baskının altına girmişti.

Etiketler