Mark Zuckerberg’in Facebook’taki Mutlak Kontrolü Yeni Bir Şey Değil

Geçenlerde Facebook’un yeni hisse paylaşımında istenmeyen hisseleri aldığını düşünen bir takım hissedarlar tarafından açılan dava, oldukça ilgi çekti. İşte o hissedarlara kötü haber: bu paylaşımdan önce de istenmeyen hisseler sizdeydi.

Dava, bu yıl CEO Mark Zuckerberg’in hisse paylaşımlarıyla ilgili yaptığı ve hisselerinin çoğunu satsa veya devretse de şirketin kontrolünün kendinde kalmasını sağlayacağı değişiklikleri konu alıyor.

Davacılar, bu değişikliğin kendi hisselerinin değer kaybetmesine neden olabileceğini tartışıyor. Dava; Silikon Vadisi risk sermayedarı olan Marc Andreessen’ın Mark Zuckerberg’e kişisel danışmanlık yaparken aynı zamanda tarafsız danışma komitesinin de başında olduğunu ve gizli işler çevirdiğini iddia ediyor.

Gerçek şu ki, Mark Zuckerberg Facebook ile istediği her şeyi yapabilir çünkü aynı Larry Page ve Sergey Brin’in çoklu oy hisselerini kullanarak Alphabet ve Google’ı kontrol ettikleri gibi Zuckerberg de oyların %50’den fazlasını kontrol ediyor. Zuckerberg, aynı zamanda yönetim kurulunu da kontrolünde bulunduruyor.

Bunların hiçbiri yeni olan şeyler değil. Zuckerberg başından beri Facebook’u kontrol ediyordu. Peki ya çoklu oylamayı kontrol etmek adil olmayan bir davranış mı? Tartışmalı olarak evet. Fakat hissedarlar kendi hisse senetlerini almadan önce de oyunun kuralları böyleydi. Bu durum da kendileri bu işe girmişken haksızlığa uğradıklarını kabullenmemizi oldukça zorlaştırıyor.

Etiketler