Bu Tasarım Odaklı Kar Amacı Gütmeyen Kurumlar Bir Harika ve Yardımlarınıza İhtiyacı Var

Black Friday furyasına kapılmışken yılbaşı hediyeleri stresini de aradan çıkartmak isteyebilirsiniz. Bu stresten kaçmanın bir yolu da alışverişi tamamen gözden çıkarmak. Bunun yerine fiziksel bir hediyeyi, bir arkadaşınız ya da sevdiğiniz adına bir bağışta bulunmayla takas edebilir, onun desteklediği bir amaca bağış yapabilirsiniz.

Bunun neden iyi bir fikir olduğu ile ilgili pek çok bariz sebep var: Hediyeniz, iyiliğe fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde mutluluk getirir, paraya ihtiyacı olan pek çok harika organizasyon var ve çoğumuzun zaten halihazırda fazlasıyla maddi eşyası mevcut. Bir bağış hediye etmenin kişisel olmadığı ya da düşüncesiz olduğu kanısına varmanın bir dayanağı da yok. Hediyeyi vereceğiniz kişinin ilgi alanları ile ilgili bir bağışta bulunmanın yolu pek de mümkün; yapmanız gereken tek şey, iyice bir araştırma yapmak.

Bir de bu ilgi alanları tasarıma giriyorsa, araştırmayı sizin için biz yaptık diyebiliriz. Aşağıda kar amacı gütmeyen tasarımsal ve mimari kuruluşlar mevcut. Hepsi gerçekten de birbirinden harika tasarımlar ve sizin paranıza ihtiyaçları var.

Alpha Workshops

alpha

Alpha Workshops, HIV pozitif olan kişilere dekoratif sanat eğitimi veren, kar amaçsız bir örgüt. Atölyenin sanatçıları el yapımı duvar kağıdı, masa, aydınlatma ve modüler panel üretiyor.

Cooper Hewitt Müzesi

cooper

New York’ta bulunan bu müze, ülkede hem tarihi hem de modern tasarıma adanmış olan tek müze. Cooper Hewitt’in sergileri sırasında kullanılabilen elektronik kalemler ise sergiden kalan izlenimlerinizi kaydetmeniz için büyük kolaylık sağlıyor.

Design for America

ABD çapında üniversite kampüslerinde faaliyet gösteren Design for America’nın amacı, öğrencilere tasarımı bir araç olarak kullanarak toplumsal olarak karşılaşılan en büyük sorunlara çözüm bulabilmeyi öğretmek. Kampüste bulunan stüdyolar farklı projeler için takımlar oluşturarak yerel topluluklara çözümler sunmayı hedefliyor.

National Building Museum

national-building-museum

Eğer mimarlıkla ilgili bir müzeye bağış yapmak istiyorsanız National Building Museum doğru tercih olacaktır. Geleneksel ölçek modelleri ve aksonometrik çizimleri yerine mini bir golf sahası ya da bir top havuzu kullanan müze, insanları mimariye çekmekte oldukça başarılı.

Afrikan-Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi

Smithsonian Institution, National Museum of African American History and Culture Architectural Photrography
Smithsonian Institution, National Museum of African American History and Culture Architectural Photrography

İngiliz mimar David Adjaye tararından tasarlanan bu müze, Afrikalı-Amerikalıların tarih boyunca hayatlarını ve kültürlerini yansıtıyor.

Açık Mimari İşbirliği (Open Architecture Collaborative)

open-architecture

Bundan önce İnsanlık Mimarisi olarak bilinen kurum, halk tabanı avukatlığı, planlama ve sosyal sorumluluk tasarımı hizmetleri sunan uluslararası bir gönüllü kurum. Kurum geçtiğimiz yıl kısa bir süreliğine sallantıya uğraşmış, sonrasında yerel liderler tarafından desteklenerek bu yılın başında yeniden canlandırılmıştı.

Project Color Corps

project-color-corps

Project Color Corps’un amacı, devlet okullarını canlı ve desenli duvar resimleri ile renklendirmek. Oakland, California’da bulunan bu akademi, operasyonel maliyetlerini bağışlardan, boya ustalarını da yerel gönüllülerden temin ediyor.

Etiketler