İlk Hyperloop Dubai’de İnşa Edilebilir

Hyperloop, havada durabilen kapsüller ile yolcu veya yük taşıyan ve bir ray hattının üstünde ilerleyen yüksek hızlı bir ulaşım aracı. Dubai ise dünya üzerindeki ilk Hyperloop’u inşa etmek için olası güzergahlar arayışında.

Hyperloop One’ın CEO’su Rob Lloyd, Dubai’deki yerel ulaşım firmalarıyla Hyperloop’un ilk reklam anlaşmasına imza attıktan sonra, “Dubai bizim birinci önceliğimiz ve bunu gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye yorum yaptı.

Hyperloop One; aynı zamanda Rusya, Finlandiya, İsveç, Hollanda, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelere de bu yüksek hızlı ulaşım aracını inşa etmenin elverişliliğini araştırıyor.

Fakat bu konuda Dubai bir adım önde gözüküyor ve 2021 yılında ilk yolcularına hizmet verebileceği tahmin ediliyor.

Değerlendirilen rotalardan bir tanesi; arabayla 1 saatten fazla süren Dubai – Abu Dhabi arası. İki şehrin arasındaki mesafenin 165 kilometre olmasına rağmen Hyperloop bu yolculuğu 12 dakikada tamamlayabilecek.

Dubai Uluslararası Havalimanı dünyanın en yoğun havalimanlarından bir tanesi. Yolcular, buradan Hyperloop’a binerek Suudi Arabistan’ın başkenti Riyadh’a 48 dakikada ve Qatar’ın başkenti Doha’ya 23 dakikada gidebilecekler.

“Bir aktarma merkezi olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne Hyperloop’un inşa edilmesi oldukça mantıklı bir eylem.” diyor Lloyd.

Hyperloop şu şekilde işliyor: elektriğin itici gücü kapsülü ray boyunca düşük basınçlı bir ortamda hareket ettiriyor ve kapsülün hızı 330 m/s’ye ulaşabiliyor.

Mayıs ayında Hyperloop One, ivmelenme teknolojisinin ilk halka açık denemesini yapmıştı ve 80 milyon dolar yatırım aldıklarını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden biri olan Dubai merkezli DP World de Hyperloop’a 50 milyon dolar yatırım yaptı ve şimdiden 2020’de hazır olması planlanan bir kargo sistemi inşa etmek için Hyperloop One ile iş birliği yapıyor.

Teknoloji şu anda Amerika’da geliştiriliyor fakat plan ilk olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde, daha sonra da Basra Körfezi bölgesinde hayata geçirilecek.

Hyperloop, Tesla ve SpaceX’in ardındaki isim olan Elon Musk’ın öngörüsü idi ve Musk, teknolojiin dünya çapında fütüristik konseptlerle hayat bulabilmesi için bu teknolojiyi patentsiz geliştirilebilir hale getirmişti.

Etiketler