Akıllı Satranç Tahtası Taşları Otomatik Olarak Yerinden Oynatıyor

Fiziksel objeleri “bağlı” hale getirmek, kullanıcılara elle tutulur deneyimler kazanma fırsatı sunarken, dijital olarak paylaşılan bilginin getirdiği açık dünyadan da faydalanma olanağı sağlıyor. Bunun örneklerini çocuklara kod yazmayı öğreten lego-tarzı oyuncaklarda ve dijital içerik oynatan ahşap bloklarda görmüştük. Şimdilerde ise dünyanın en tarihi ve dayanıklı oyunu olan satranç da “bağlılık” evrimi geçiriyor diyebiliriz.

Hindistan temelli Infivention isimli startupın son ürünü olan Square Off, dijital kullanıcının hamlelerine göre tahta üzerinde taşları otomatik olarak oynatan, akıllı bir satranç takımı. Geleneksel bir görünüme sahip olan ahşap tahta ve taşların gizli robotik kolları ve mıknatısları var. Bu teknoloji sayesinde satranç tahtası üzerindeki taşlar, diğerlerine çarpmadan pürüzsüzce hareket edebiliyor. Kullanıcılar Bluetooth ile bağlanılan uygulama üzerinden online olarak birbirleriyle ya da dijital bir yapay zeka programına karşı yarışabiliyor. Satranç eğitimlerini pekiştirmek için ise kullanıcılar aynı zamanda maçtaki hamleler tahtalarında oynatılırken, canlı olarak satranç maçlarını izleyebiliyor.

Şu an için Kickstarter üzerinden kitlesel fonlamada olan Square Off’un 2017 yılının baharında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şu an için setin erken satış fiyatı ise 179 € olarak belirlenmiş.

Etiketler