Ofiste Şeffaflığı Sağlamanın 4 Yolu

Equitable Payments ( Adil Ödeme), Network Under/Over 40 ( 40 yaş Üstü/Altı Network) ve Finance Whiz Kids( Finans Dahisi Çocuklar) kurucusu Darrah Brustein, Entrepreneur’deki yazısında Atlantalı bir CEO’nun ofisteki şeffaflık ve korunmasızlığı nasıl sağladığını anlattı.

Hepimizin yaşadığı yöreden aklında kalan kahramanları vardır. Atlantalı bir girişimci olarak hem şirketlerinin finansal başarısı hem de liderlik vasıflarıyla bize öncülük etmiş birkaç isim sayabilirim.

Bu girişimcilerden biri de satış elemanlarının etkili tanıtım ve randevuları arttırmasına yardımcı olan SalesLoft CEO’su Kyle Porter.

Girişimcilerin parlatıldığı bir kültür içinde yaşıyor ancak nadiren çabalama veya korunmasızlık hikayeleri duyuyoruz. Porter’ı henüz bir CEO olduğu zamanlardan beri tanıyan biri olarak o dönemde SalesLoft’u gelir getirmeyen bir şirketten sadece 3 yılda sekiz haneli gelir elde eden bir şirkete nasıl getirdiğini biliyorum.

Porter yakın geçmişte bana, “1996 yılında Atlanta Centtenial Park’ta Olimpiyat taraftarlarına hatıra rozeti sattığım günden beri bir girişimci ve satışçıyım. 2011 yılında Atlanta’daki en önde gelen yazılım girişimcilerinden biri olan David Cummings ile tanıştım ve birlikte satış elemanlarına müşterileri hakkında daha detaylı bilgi edinebilecekleri ve bu sayede beklentilerini daha samimi bir şekilde karşılayabilecekleri bir yazılım geliştirmeye karar verdik.” dedi.

Porter’ın CEO’luk hikayesi işte tam da böyle başladı. Porter, “SalesLoft’un ilk yılında burun üstü çakıldık. Sermayenin büyük bölümünü tükettik ve pek çok ders çıkardık. 2013 yılında bütün sistemi baştan düzenledikten sonra en hızlı büyüyen ve en başarılı hale gelen SaaS şirketlerinden birini inşa etmeyi başardık. Yeniden düzenleme esnasında temel değerlerin kıymetini anladık ve o günden beridir bu değerlere bağlı kalarak hareket ediyoruz.” dedi.

İşler burada daha da ilginç bir hal alıyor. Pek çok CEO bu tür bir röportajda duraksayıp şöhret ve rakamlardan bahsederken Porter bunun yerine her gün ofiste nasıl bir korunmasızlık inşa ettiğinden bahsetti.

Henüz çocukken kendisine ciddi bir bağışıklık sistemi hastalığı teşhisi konulduğunu, doktorların 2 yaşından fazla yaşamayacağını söylediğini anlattı. Haftada bir 2 saatlik damar içi tedavisi görmesi gereken Porter kendini tam anlamıyla “ölüm döşeğinde” hissettiğinden bahsetti. Ancak 11 yaşında mucizevi bir şekilde hastalığı yenen Porter, bu deneyiminin bugün olduğu kişiyi şekillendirdiğini şu sözlerle dile getirdi.

“Lise ve üniversitede başa bela bir tiptim. Bütün şirket bu hikayeleri bilir. Varmak istediğim nokta ise hepimiz farklıyız ve bizi neyin “biz” yaptığını anlayabilirsek çok daha başarılı oluruz. Birbirimize en içten şekilde güvenmeliyiz ki zorluklar ve engellere karşı birlikte hareket edebilelim. Zira diğer girişimlerin 2-3 katı hızda büyüdüğünüzde engellere aynı hızla çarpıyorsunuz demektir.”

Bu hikayeden yola çıkarak bunun sizin şirketiniz için ne ifade ettiğine odaklanın. Porter’ın ofiste uyguladığı şeffaflık ve korunmasızlıkla şirketini nasıl büyüttüğüne dair bu 4 öneriye kulak verin:

  1. Temel Değerler Oluşturun

“İnsanların birbirine nasıl davranması gerektiğine kafa yorun. Çocuklarınızın nasıl davranmasını istediğinizi düşünün. Bunlar sizin temel değerleriniz. Bu değerleri oluşturun ve size rehberlik etmesini sağlayın. Nasıl yöneteceğinize, eleştireceğinize, öveceğinize, konum düşüreceğinize ve terfi ettireceğinize karar verin. Sizin değerlerinize uymayan hiçbir kişiyi işe almayın.”

  1. Hedefiniz Satış Yapmak Olmasın

Sizi teşvik eden hedef ürün geliştirmek ve satmak olmasın. “Değer standardını ve beklenen performansı ekibinize benimsetme hedefinde olun. Bunu başarırsanız gerisi kendiliğinden gelecektir.”

  1. Her Zaman Açık Olun

Görünen o ki hiçbir şey Porter’ın ekibinde gizli kalmıyor. Bu şirketi korunmasız kılabilecek bir durum olsa da aslında daha da güçlendiriyor. “Mümkün olan her şeyi ekip üyesi, yatırımcı ve danışmanınızla paylaşın. Yatırımcılar iniş çıkışları ve diğer her şeyi önemser. İnsanlar şeffaflığa önem verir ve ekiptekiler nelerin olup bittiğini bildiklerinde en yüksek performanslarıyla çalışır.”

  1. Düzenli İletişim Kurun

“Her hafta sonu ilgili her kişiye güncel e-posta gönderirim ve hedefe doğru nerede olduğumuzun bilgisini paylaşırım. 2013 Ocak ayından beri her Pazar akşamı bu e-postayı gönderdim ve bir kere bile ihmal etmedim. Ekip içinde haftada bir değerler toplantısı yaparız ve her ekip üyesi o hafta yaşadıkları en önemli olayları 20 dakikada mikrofonla tüm ekibe anlatır. Ayrıca aylık şirket kahvaltısı ve günlük ekip toplantıları da düzenliyoruz. İletişimimize özen göstermek ve toplantılardaki uyumumuz başarımızın anahtarı.”

Siz de ofiste şeffaflığa önem vererek daha sağlam temeller üzerine kurulu bir girişim kurabilir veya halihazırdaki işinizin geleceğini güçlendirebilirsiniz.

Etiketler