Çiftliği Hacklemek: Çiftçiler Daha Fazla Mahsul İçin Dijital Tarım Kullanıyor

Dünya popülasyonu şok edici oranlarda artmakta. Mevcut nüfusun 2030’a kadar 1.2 milyar daha artması bekleniyor. Öte yandan ekilebilir arazi miktarı azalıyor ve çiftçiler de destek zorlukları ile karşı karşıya.

İklim Şirketi, hava durumu ve mahsul hastalıkları gibi konularda tahmine dayalı işleri elimine etmek istiyor. 10 yıllık firma, gerçek zamanlı veriye dayalı, Facebook tarzı bir platform olan ve bir çiftlikte her an nelerin meydana geldiğini gösteren dijital bir tarım aracı sunuyor.

İklim Şirketi CEO’su Mike Stern, “Çiftlikte neler yaşandığını takip etmek için veri bilimini kullanıyoruz.” diyor. “Çiftlikteki bilgileri tıpkı iPad’lerimizden ya da cep telefonlarımızdan veri topladığımız gibi topluyoruz.”

Çiftçiler, İklim Şirketi’nin tüm verilerine ulaşabilmek için özel bir uygulama kullanıyor. Şirketin FieldView isimli ürünü 24 saat içerisinde ne kadar yağışın biriktiği gibi faydalı bilgiler içeriyor. Tarihsel ve gerçek zamanlı hava durumu özelliği mevcut şartlara göre tarlaların üzerinde çalışmaya elverişli olup olmadığını da tespit edip bildirim gönderebiliyor. Özel nitrojen takipçileri ise bitkilerin ne zaman dikilmesi gerektiği ile ilgili tavsiyeler veriyor.

climate-corp-tablet
Bir diğer yanda “tarla sağlık danışmanı” olarak nitelendirilen bir özellik de dronelardan ve uydulardan aldığı hava görselleri kullanarak kırmızı ve yeşil noktalar içeren bir harita oluşturuyor. Bu harita, çiftçilere mahsullerin nerelerde yavaş yetiştiğini, hangi tarlaları önceliklendirmeleri gerektiğini ve ürünlere zarar vermeden mahsul hastalıklarını nasıl önleyebileceklerini gösteriyor.

Stern, “Çiftçilerin 10, 20, 30 ya da 40 tarlası olsa bile çok basit bir şekilde hepsinin genel durumuna erişebiliyorlar.” diyor.

Bu teknoloji aynı zamanda çiftçilere sulama, gübreleme ve mahsul toplama gibi temel görevlerini takip etme olanağı da sunuyor. Tüm bu veriler, bulutta saklanıyor ve sadece çiftçi tarafından erişilebiliyor.

İklim Şirketi, 2006 yılında iki Google çalışanı tarafından hava durumuna yönelik sigorta işi olarak kurulmuştu. Ocak ayında CEO olarak göreve getirilen Stern, bugünkü amaçlarının çiftçiliğin her alanını optimize etmek ve mümkün olduğunca değişkenleri ortadan kaldırmak olduğunu söylüyor.

Şirket, tabii ki yüzde 100 optimizasyon vaadinde bulunmuyor. Stern, her dönümün olabilecek en üst seviyede verim getirmesini sağlamanın çok zor olacağını vurguluyor. Ancak en küçük iyileştirme bile çiftçiler için büyük oranda finansal değişimlere yol açabiliyor.

Diğer taraftan bu teknolojik inovasyonun “rekabetçi avantajının” da bir bedeli var. İklim Şirketi, uygulamanın sınırlı veri içeren ücretsiz versiyonu da dahil olmak üzere, çiftçilere istedikleri özelliklere göre farklı fiyatlama seçenekleri sunmakta.

Şirket, FieldView teknolojisinin kaç tarlada kullanıldığı ile ilgili verileri paylaşmaktan kaçındı, ancak şirket sözcülerinden bir tanesi, FiledView platformunun an itibariyle ABD üzerinde 92 milyon ekin dönümünde kullanıldığı bilgisini verdi. Global olarak ise FieldView, önce sonbaharda Brezilya’da kullanıma açılacak, sonrasında ise 2017’nin bahar aylarında Kanada’da piyasaya sunulacak.

Etiketler