Zume Pizza Yüksek Teknoloji Teslimat Araçları ile Fark Yaratıyor

California merkezli bir startup olan Zume Pizza, pizza yapım sürecini hızlandırmak için mutfakta bir robot ordusu çalıştırması ile ünlü. Şimdilerde ise şirket, teslimat aracını da yeniledi ve müşterilere giderken, yolda pizza pişirebilecek şekilde programlanmış 56 yeni fırın geliştirdi.

Zume Pizza kurucu ortağı Julia Collins, “Pizzanın ortalama teslim edilme süresi 45 dakika.” diyor. “Biz ise pizzaları yolda pişirerek, pizzanın bir karton kutu içerisinde arabanın arka koltuğunda beklerken raf ömrünü korumak için içine kimyasal madde eklemek zorunda kalmıyoruz.”

Müşteri online yoldan ya da Zume Pizza uygulamasını kullanarak sipariş verdikten sonra sipariş, şirketin genel merkezindeki merkez mutfağa düşüyor. Robotlardan ve birkaç kişiden oluşan mutfakta pizza, hamuru ve malzemeleri de dahil olmak üzere mutfakta hazırlanıyor.

Her robotun bir ismi ve ona atanmış bir görevi var. Pepe ve John, pizzalara sos dökerken, Marta sosu dağıtmakla görevli.

zume-pizza-robot-bruno

Her pizza, 90 saniye boyunca 800 derecelik fırınlarda kısmen pişiriliyor. Bruno isimli robot, bu pizzaları fırına koymakla yükümlü.

Teslimat aracı adresten 4 dakikalık mesafedeyken, siparişi içinde bulunduran fırın, pizzayı tamamen pişirmek için açılıyor. Pişmesi 3 dakika 30 saniye sürerken, 30 saniye de soğuması sürüyor.

Aracın kendisinde ise iki tane çalışan var; teslimatı yapan şöför ve kutulama işlemini yapan eleman. Bu eleman, pizzanın pişmesi tamamlandıktan sonra onu 8 dilime bölecek olan özel kesiciye yerleştiriyor, ardından da şekerkamışı lifinden yapılmış olan, geri dönüştürülebilir bir kutuya koyarak teslimatı tamamlıyor.

Sistemin tamamı nakitsiz işliyor ve bahşiş kabul edilmiyor.

Nisan ayında teslimat yapmaya başlayan Zume Pizza’nın popülerliği, startupa Google ve Stanford Business School gibi komşu işletmelerden sadık müşteriler kazandırdı. Collins, hedeflerinin yalnızca maliyetleri düşürmek ve daha hızlı pizza teslimatı yapmak değil, aynı zamanda 40 milyar dolarlık pizza sektörünü alt etmek olduğunu belirtiyor. “Pazarın yüzde 40 kadarı, Domino’s, Pizza Hut, Papa John’s ve Little Ceasars tarafından domine ediliyor. Bu pizzaların, en sevdiğiniz restoranda aldığınız pizzalar kadar güzel olmadığı konusunda iddialıyım.”

Zume Pizza, yerel ve taze malzemeler kullanılarak pizzalarını yapıyor. Menüsünde 20 yaratıcı opsiyon var, buna glutensiz seçenek de dahil. 8 dilimli olarak tek boyutta servis edilen pizzaların fiyatları ise 14 dolar ile 19 dolar arasında değişiyor.

Etiketler