Kendin-Yap Ahşap Bisiklet, Tekne ve Karavan

DIY (Do-it-yourself – Kendin-Yap) konseptini popülerleştirmek amacıyla “yapıcı” hareketi devam ederken, “kendi peynirini yap” ya da “kendi ekmeğini pişir” gibi araçlar, tecrübesiz “yapıcılara” yeni yetkinlikler kazandırıyor. Woodenwidget isimli startup ise, insanlara kendi elleri ile bir şey icat etme hazzını yaşatmak için kurulmuş. Şirket, benzersiz ahşap araçlar inşa etmek için detaylı ve görselleştirilmiş kılavuzlar satıyor. Ahşap bir bisiklet olan The Hoopy ise Woodenwidget’n son tasarımı.

Hafif, el yapımı ve portatif olan Woodenwidget tasarımları, sıfırdan başlayanlar ve tecrübeli ahşap ustaları da dahil olmak üzere herkese hitap etmek amacını taşıyor. Planlar ise fazlasıyla kişiselleştirilebilir; böylece yapanlara kendi zevk ve isteklerine göre bir bisiklet, tekne ya da karavan inşa etme olanağı sunuyor. Tekne ve karavanlar aynı zamanda katlanabilir özelliğe de sahip. Woodenwidget ise atıkları azaltmayı hedefleyerek araçlarında geri dönüşümlü parçaların da kullanımını teşvik ediyor.

Sattığı her plan seti için şirket, 5 adet ağaç dikiyor. Bundan önce İskoçya ve Madagaskar’da ağaç dikmiş olan Woodenwidget takımı, bir sonraki rotayı Malawi’ye çevirmiş.

Etiketler