Karton Çadırlar Festival Çöplerini Azaltıyor

Festival sezonu yaklaşıyor ve biliyoruz ki her yıl festivallerde inanılmaz miktarlarda çöpler birikiyor.  Bu çöplerin arasında binlerce ucuz çadır da bulunuyor. Bu çadırların birçoğu da büyük çöplükler oluşmasına ve kaynak israfına neden oluyor. Hollandalı bir şirket olan KarTent bu soruna sürdürülebilir bir çözüm buldu: karton bir çadır. Bu karton çadır yakın geçmişte, prestijli bir ödül olan Red Dot tasarım ödülünü kazandı. Bu çadırlar, geniş festival alanlarında toplu olarak satın alınacak ve taşınacak şekilde tasarlandı. Şirket, müzik bittiği zaman çadırların kaldırılmasını ve geri dönüşümünü de ayarlayacak. 

KarTent, her çadırın kendi ağırlığının %400’ünde suyu içine çekebildiğini ve buna rağmen yapısal bütünlüğünü koruduğunu iddia ediyor. Karton ise sıcak günlerde geleneksek çadırlardan daha serin kalıyor. KarTent’in kurutucu ortağı Jan Portheine, çadırların normal kartondan çok daha kalın olduğunu söylüyor. Ayrıca çadırlar, “tamamen geri dönüştürülebilir oldukları için herhangi bir kılıfa” sahip değiller; su geçirmeyeceği ve yapı çökmeyeceği için de tüm etkinlik boyunca kuru kalacaklar.” Şirket, enerji üretme konusunda KarTent’in normal bir festival çadırından daha verimli olduğunu ve normalin yarısı kadar karbondioksite ihtiyaç duyduğunu iddia ediyor.

Diğer eğlenceli bir özellik ise çadırların festival logolarıyla veya festival katılımcılarının kendi zevkine özel bir şekilde düzenlenilebilir olması. KarTent, geçtiğimiz yıl Avustralya Wollongong’daki Yours and Owls festivalinde piyasaya sürüldü ve Avrupa’daki diğer ülkelerde de kullanıma sunuldu. Şirket, daha da fazla genişlemeyi umuyor ve KarTent’sin geri dönüşümüyle üretilen karton koltuklar veya çöp kutuları gibi yeni ürünler piyasaya sürüyor. KarTent, yenilikçi ve gelişmiş geri dönüşümlü ürünler arasına katıldı. Sizce başka hangi günlük ürünler geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılabilir?

Etiketler