Cinsel Yolla Bulaşıcı Hastalıklara Özel Akıllı Telefon Aparatı

Klamidya, son verilere göre yalnızca ABD’de her yıl 35 milyon bireyi etkileyerek ektopik hamileliğe ve kısırlığa yol açabiliyor. Cinsel yolla yayılan bu hastalık, özellikle cinsel olarak aktif olan gençler arasında baş gösteriyor. Enfeksiyondan uzak durmak, düzenli olarak test olmayı gerektirirken, klamidyanın çoğu zaman belirtisi olmuyor. Özellikle cinsel sağlık kliniklerine gitmeyi utanç verici, doktordan randevu almayı zaman alıcı ve test sonuçlarını beklemeyi sinir bozucu gören yeni jenerasyonun düzenli testlere girmesi, neredeyse imkansız gibi görünüyor.

Şimdilerde ise Luminostics, cinsel yolla bulaşıcı hastalıklara özel testlerin yapılabildiği, yeni bir akıllı telefon aparatı geliştirdi. Luminostics, tükürük, kan ya da idrar örneği üzerinden testler oluşturuyor ve akıllı telefonun flaşlı kamerasını kullanarak bu dokulardaki partiküllerin oluşturduğu ışığı ölçerek analizler yapıyor.

Ürün, üç parçadan oluşuyor: Akıllı telefon için yeniden kullanılabilir bir eklenti, kullan-at bir kutu ve teşhisi ölçebilmek adına bir akıllı telefon uygulaması. Hastalık için test yapanlar, test kutucuğuna bir numune ekleyerek 15 dakika bekliyor, kutuyu doğru pozisyona getiriyor ve uygulama üzerinden bir tuşa basarak numunenin anında analiz edilmesini ve sonuçların çıkmasını sağlıyor.

Ürünün ABD ve Avrupa’da 2018 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Tıpkı evde yapılan gebelik testleri gibi Luminostics de cinsel yolla bulaşıcı hastalık testlerini demokratikleştirmek ve yaygınlaştırmak istiyor. Her ne kadar şirketin kurucuları ilk hedef olarak klamidya hastalığını seçmiş olsa da, bu fikri yakın gelecekte veterinerlik ve gıda güvenliği testlerine de uygulamak istiyor.

Etiketler