Facebook’un Kurucu Ortağı Dustin Moskovitz’ten Clinton’ın Kampanyasına 20 Milyon $ Bağış

Konu, Silikon Vadisi’nden alınan bağışlara geldiği zaman, Hillary Clinton’un rakibi Donald Trump’tan fazlasıyla önde olduğu ortada, ancak seçim sezonunun bu zamana kadar gerçekleşmiş en büyük ikinci bağışı, Clinton’u bu finansal yarışta açık ara öne oturtmuş gibi görünüyor. Bu 20 milyon dolarlık bağış, Asana ve Facebook’un kurucu ortağı olan Dustin Moskovitz ve eşi Cari Tuna’dan geliyor.

Hillary Clinton’un başkanlık kampanyasını destekleyen pek çok fon ve demokratik kurum, geçtiğimiz hafta Moskovitz ve eşinden toplamda 20 milyon dolarlık bir bağış aldı. “Compelled to Act” (Harekete Geçmek Zorundayız) isimli bir postunda Moskovitz, bağışı şu şekilde açıkladı: “Eğer Clinton bu seçimi kazanırsa, Amerika dünyanın umduğundan da büyük bir gelişim gösterecek.”

Moskovitz postuna, bağışı yapmaktaki motivasyonunun, Kasım seçimlerinde Trump’ı yenmek istemesinden geldiğini açıkladı: “Eğer Trump kazanırsa ülke geriye gider ve global topluluklarından daha izole hale gelir. Bu kararı vermem hiç kolay olmadı. Kim olursa olsun, seçimleri etkileyecek yüklü miktarda para kullanımına hepimiz karşıyız. Ancak yapabileceğimiz iyiliğin fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu durumda da bu, elimizde olan araçları etkili bir şekilde kullanmamız gerektiği anlamına geliyor.”

Moskovitz ve Tuna, özellikle verimlilik üzerine odaklanmış yardımseverlik vakalarına Good Ventures üzerinden uzun zamandır destek veriyordu. Bu ise onların ilk siyasi kampanya bağışı olmuş oldu. Moskovitz’in finansal kaynaklarının yaklaşık olarak 10.5 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Öte yandan Tuna, 2014 yılında Washington Post’ta yayınlanan profilinde yardımseverlik ilgisini açıklığa kavuşturarak ABD politikalarına, uluslararası yardımlara, bilimsel gelişmelere ve global felaket çözümlerine yardımcı bulunmak ve yatırım yapmak istediğini vurgulamıştı. Siyası kampanya finansmanı, çift için yeni bir yatırım alanı olsa da, kendi söylediklerine göre onları bu bağışı yapmayan iten, tatsız giden seçim süreci olmuş.

Moskovitz’e göre, “Seçimler, hem birer birey, hem bir ulus hem de topluluk olarak, kimin olmasını istediğimize dair bir referandum halini aldı.”

Bu 20 milyon dolarlık bağış, Moskovitz ve Tuna’yı mega bağışçılar listesine koyuyor. Bundan önce de eski fon yatırımcısı Tom Steyer, çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre bu yılki seçim kampanyasına toplamda 31.5 milyon bağışlamış. Steyer normalde bağışlarını daha çok iklim değişikliği ile savaşan girişimlere yapmakta. Kendisinin, Moskovitz ve Tuna çiftini daha fazla siyasi kampanya yatırımı yapmaya teşvik ettiği öğrenildi.

Etiketler