PayPal Mağaza Ödemeleri İçin MasterCard ile İşbirliğine Gidiyor

PayPal, ödeme hizmetlerinin mağaza kasalarında da olmak üzere daha evrensel olarak yaygınlaşması için MasterCard ile kapsamlı bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu yılın başlarında Visa ile yapmış olduğu anlaşmanın bir benzeri olan bu anlaşma, MasterCard’ı PayPal içerisinde net bir ödeme olarak gösterecek, PayPal’in satış noktasındaki varlığını artıracak ve Masterpass’i de PayPal’in tüccarları için bir ödeme yöntemi olarak konumlandıracak.

Temmuz ayında PayPal, Visa ile de bir ortaklığa giderek mağazalarda akıllı telefon ile ödeme yapmak isteyen müşteriler için bir ödeme seçeneği haline gelmişti. Bu ortaklık aynı zamanda PayPal’in Venmo hizmetine de yardımcı oluyordu, zira kullanıcılar Venmo hesaplarından doğrudan Visa banka kartlarına para transferi yapabiliyordu. MasterCard kart sahiplerinin de şimdilerde benzer bir seçeneği olacak.

MasterCard’ın PayPal ile ortaklığı sayesinde amaç, PayPal’in ödeme noktalarında daha fazla etkileşime sahip olması. Burada şirket, Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay gibi güçlü rakiplerle karşı karşıya. Starbucks, Walmart ve CVS gibi bazı mağazaların ise kendi ödeme sistemleri var.

Bununla birlikte PayPal ve MasterCard arasındaki kapsamlı anlaşma sayesinde tüketiciler ve küçük işletmeler PayPal hesaplarında bulunan nakiti anlık olarak MasterCard hesaplarına transfer edebilecek. PayPal aynı zamanda Visa ile anlaşmasında olduğu gibi bu anlaşmasından da belli başlı finansal insiyatifler kazanacak. MasterCard, bundan böyle PayPal’den dijital cüzdan komisyonu almayacak.

Bu ortaklıklardan çıkan bir başka karar ise ise PayPal’in eskiden olduğu gibi MasterCard kullanıcılarına banka hesaplarını PayPal’e bağlama zorunluluğu vermeyecek. Bundan böyle MasterCard, cüzdan uygulaması üzerinde net ve açık bir şekilde ayrı bir ödeme yöntemi olarak belirecek. Buna ek olarak tüketiciler MasterCard kartlarını ana ödeme yöntemi olarak da seçebilecek.

Masterpass de aynı şekilde tüccarlar için PayPal’in sahip olduğu Baintree üzerinden ödeme yapabilme seçeneği olarak sunulacak. Bu tüccarara Masterpass hesaplarını ödeme deneyimlerine entegre edebilme olanağı vererek bu süreci onlar için kolaylaştırma imkanı sunuyor.

Her ne kadar özellikle Stripe gibi rakiplerle karşı karşıya kaldığı satış noktaları ve online ödemeler alanlarında bu gibi anlaşmalara gitmek PayPal için oldukça stratejik bir hamle olsa da, bu anlaşmalar bir yandan da şirketin kısa vadeli karına olumsuz etki yaratabilir. Banka transferleri ücretsiz olsa da PayPal’in bu ödeme devleri ile birlikte çalışıyor olması, onlara belli ücretler ödediği anlamına gelir. Zira bu endişeler, şirketin Visa anlaşması duyurulduğunda hisse senetlerinin düşmesine sebep olmuştu. MasterCard anlaşmasına baktığımız zaman ise şu anda hisselerinin artışta olduğunu görüyoruz. Bakalım zaman ne gösterecek.

Etiketler