En Yeni Teknolojiler Olimpiyatları İzleme Şeklimizi Nasıl Değiştiriyor?

1936 yılında Berlin’de düzenlenen olimpiyat oyunları televizyonda ilk kez yayınlandığından beri, yayıncılık sektöründeki inovasyon ve Olimpiyatlar birlikte anılmaya başlandı.

Mesela 1964 yılında Tokyo’da düzenlenen olimpiyatları ele alalım: Renkli olarak yayınlanmıştı ve BBC, bundan ancak 2 yıl sonra ilk kez renkli yayına geçebilmişti. 1984 yılında Los Angeles’ta düzenlenen oyunlar ise adeta HD televizyon için bir deneme turu niteliğindeydi.

Rio da bu trende ayak uyduracak gibi görünüyor. NBC, BBC ve Japon NHK da dahil olmak üzere büyük yayıncılar, yapay gerçeklik, süper HD ve drone teknolojisi üzerinde Brezilya’da denemeler yaparak seyircilerle yeni yollarla etkileşim kurmayı deneyecek.

Olimpiyat yayıncılığının ekmeğini yemiş, eski BBC muhabirlerinden Dave Gordon, konu ile ilgili şunları söylüyor: “Eğer olimpiyatlarda teknolojinin sınırlarını sonuna kadar zorlamıyorsanız, başarısız oluyorsunuz demektir.”

Yarın Rio’da düzenlenecek olan açılış töreni öncesi, bu büyük spor etkinliğinden bekleyebileceğimiz teknolojik yenilikler şunlar:

Sanal Gerçeklik

Oyunların televizyon yayınını uluslararası boyutlarda koordine etmekle sorumlu olan Olimpiyat Yayıncılık Hizmetleri (OBS – Olympic Broadcasting Services), her gün Rio’nun farklı etkinlik alanlarından sanal gerçeklik görüntüleri alacak.

Atletizm ve plaj voleybolu da dahil olmak üzere farklı spor türlerinin sanal gerçeklik görüntüsü, uluslararası yayıncılara açık hale getirilecek. Bundan en çok faydalanacak olan kanallar ise NBC ve BBC.

NBC, Samsung Gear VR kullanıcıları için 100 saatlik 360 derece sanal gerçeklik yayını sunarken BBC, bunu özel bir uygulama üzerinden sağlayacak. Kullanıcılar yayını Samsung Gear VR ya da Google Cardboard üzerinden takip edebilecek.

Drone Kameraları

2012 Londra Olimpiyatları’ndan sonra TV’de drone teknolojisinde adeta bir patlama meydana geldi. Yayıncılar, Rio’da da uçan kameralar ile deneyler yapacak.

BBC, OBS ile birlikte çalışarak uluslararası yayıncılara, kürek çekme yarışlarını drone kameralarla yayınlama fırsatı sunacak ve kürek çekmeyi adeta etkinliğin yıldızı haline getirecek. BBC, Rodrigo de Freitas lagununa iki adet drone indirerek etkinliği eşi benzeri olmayan bir açı ile yayınlamayı umut ediyor.

Halihazırda OBS’e danışmanlık yapan Dave Gordon, droneların geleneksel kameraların neden olduğu orantısız açının önüne geçebileceğini savunuyor.

Ancak en önemli şey, güvenlik. Yayıncılar, geçtiğimiz yıl kayakçı Marcel Hirscher’ın başına gelen kazayı önlemek adına ellerinden geleni yapmaya hazırlar. İtalya’da yaşanan olay sırasında Hirscher, uçan bir dronea çarpmanın eşiğinden dönmüştü.

Ultra HD

Bu alanda ise başı NBC çekiyor. ABD’li yayıncı, yüzlerce saat 4K olarak da bilinen ultra HD yayını yapmayı planlıyor.

Ultra HD yayın, atletizm, yüzme, erkekler futbol ve judoyu kapsayacak ve standart HD görüntünün 4 katı görüntü sağlayacak. Ancak burada da küçük bir sıkıntı var: Yayın, görüntüleri üretmek için gereken zaman göz önünde bulundurulduğunda. 24 saatlik bir gecikme ile yapılacak,

Seyircilerin bu yayını izleyebilmeleri için 4K uyumlu televizyonları olmaları gerekiyor.

Süper HD

Gordon, Business Insider’a konu ile ilgili verdiği röportajda, “4K, süper HD’ye giden küçük bir adım.” dedi. Süper HD, ya da başka deyişle 8K, HD’den 16 kat daha iyi ve kimileri tarafından televizyonun geleceği olarak görünüyor. OBS, 130 saatlik 8K çekim yapmayı planlıyor. Bunun çoğu, uluslararası yayıncılar için 4K’ya indirilecek. Japonya’nın NHK kanalı ise dünyada belli başlı etkinlikleri 8K yayınlayan tek kanal olacak.

Tüketiciler, henüz 8K’ya hazır değil, bu nedenle NHK bu yayını, Japonya’daki yayın merkezlerinden halka açık şekilde yapacak. Amaç, bu teknolojiyi 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olan olimpiyatlar öncesi hazır hale getirmek.

Gordon, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “8K, tarif edilemez bir şey. Atletizmi 8K izlerken jimnastikçinin kafasında yerinden oynayan saç telini bile fark edebiliyorsunuz.”

Online Yayın

2012 yılında BBC, 24 adet HD televizyon kanalı açıp Londra’daki oyunların her anını yayınlamıştı. Bu yıl televizyon kanalları yok, fakat BBC bu deneyimi yine sunacak – bu sefer, online olarak.

Gordon, “Bunu yapabilecek teknolojiyi icat ettik ve başardık.” diyor.

BBC’nin bu alanda kaydettiği ilerleme, seyircilere diledikleri zaman internete bağlı cihazları üzerinden etkinliği takip etme fırsatı sunuyor.

Ancak Rio’da online canlı yayın yapmayı planlayan tek mecra, BBC değil. Google, Liza Koshy, Brodie Smith ve Ben Brown da dahil olmak üzere toplamda 15 YouTube yıldızını Brezilya’daki havayı yakalamaları için etkinliğe gönderiyor.

Etiketler