Snapchat’ten Nesneleri Tanıyan Patent Başvurusu

Snapchat, kullanıcılara sponsorlu filtreleme imkanı sunacak olan nesne tanıma sistemini kullanan yeni bir reklam modelinin patenti için başvuruda bulundu.

Şirketin açıklamasına göre kullanıcıların fotoğraflarındaki nesneler tanımlanabilecek ve ardından bu nesnelerle ilişkilendirilebilecek markaların reklam afişleri önerilecek. Bu reklam modeli Google aramalarında anahtar kelimelere göre çıkan reklam alanlarının bir nevi görsel versiyonu. Ancak aramalardaki “kulaklık” veya “ayakkabı” gibi anahtar kelimeler yerine nesnelerin kendisi kullanılacak.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında gerçekleşen patent başvurusu, ABD patent ofisi tarafından bu ayın başlarında açıklandı ve konuya ilk dikkat çeken Business Insider oldu.  Yukarıda belirttiğimiz gibi reklam modeliyle ilgili daha fazla detay içerse de bu sistemin temel amacı nesne tanımaya dayalı fotoğraf filtreleri olarak görülebilir. Bu filtreler, Snapchat’in halihazırda sunduğu ve lokasyon bazlı özel görsel ekleme özelliğini tamamlayıcı nitelikte olacak. Kullanıcılar, örneğin arkadaşlarının düğünü gibi etkinliklerde kendi jeofiltre tasarımlarını ücretsiz oluşturabiliyor. Ancak reklamverenler bir marka veya ürün tanıtımı için filtre oluşturmak istediğinde ödeme yapmak durumunda.

Patent başvurusunda Snapchat, nesne tanıma sistemini kullanıcıların snaplerini kişiselleştirmek, desteklemek ve zenginleştirmek için ilgi uyandıran bir yöntem olarak tanımlıyor. Şirket patentte Empire State Binası örneğini veriyor. Uygulamanın nesne tanıma teknolojisi bu önemli binayı tanıyacak ve kullanıcı filtreler arasında gezindiğinde karşısına King Kong yapıştırması çıkabilecek. Kullanıcı bu yapıştırmayı seçerse King Kong Empire State Binası’nın tepesinde tıpkı filmde olduğu gibi binaya tutunmuş ve etrafındaki uçakları yakalamaya çalışıyormuş gibi görünecek.

Snapchat_Reklam_Patent_Başvurusu

Reklamverenler için ise nesne tanıma sistemi sponsorlu filtrelerin yanı sıra etkileşimi daha yüksek reklam yaratma imkanını da sunacak. Örneğin bir restoran olarak tanımlanmış bir nesnesi içeren bir fotoğrafta o restoranın menüsü filtreler arasında yer alabilir. Veya bir başkasında restorandaki bir yemek şayet kullanıcı sürekli aynı siparişi veriyorsa kullanıcının sadakat puanlarını gösterir gibi kutlama grafiği içeren bir filtre olarak karşımıza çıkabilir. Snapchat bu yeni filtrelerin bir çeşit açık arttırma pazarı yaratabileceğine ve bazı nesnelerin reklam haklarının bazı markalar tarafından satın alınmak istenebileceğine inanıyor.

Snapchat_Reklam_Patent_Başvurusu_I

Bunun sadece bir patent başvurusu olduğunu ve Snapchat’in kesin planlarından biri olmayabileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Ancak nesne tanıma teknolojisini eğlence ve reklam amacıyla kullanmak şirketin iş modeline kesinlikle uyan bir yaklaşım. Bu fikri Snapchat’in yüz tanıma ve “Lensler” olarak adlandırdığı yüz yapıştırmalarıyla kıyaslayabilirsiniz. Her iki durumda da bilgisayarla görme öncelikle kullanıcıların eğlenmesi için oluşturulsa da üçüncü parti şirketlere sponsorlu yapıştırmalar satarak kazanç elde edilecek bir özellik haline gelmiştir.

Snapchat’ten yılın başlarında sızan yatırımcı sunumuna bakılırsa şirketin gelirini ciddi oranda arttırmak istediği ve 2017 yılı için 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında gelir hedefinde olduğu görülüyor. 2015 yılında şirketin geliri 59 milyon dolardı.

Nesne tanıma teknolojini kullanan sponsorlu filtreler, şirketin bu hedefe ulaşmasını sağlayabilir. Sonuçta kazanç sağlamak için bir fotoğraftaki her nesneyi reklam fırsatına dönüştüren bir sistemden daha iyi seçenek ne olabilir bilemiyoruz.

Etiketler