Sphero’nun Yeni Robotu Yüzebiliyor, Resim Çizebiliyor ve Çocuklara Kod Yazmayı Öğretiyor

Bir yıl kadar önce Sphero, Spark isimli robotunun ilk versiyonunu piyasaya sürmüştü. Spark, mobil uygulama üzerinden kontrol edilen, yuvarlanan top şeklinde minik bir robot. O zamandan beridir ürün, ABD ve Kanada’daki 1,000’i aşkın okulda, çocuklara robotik ve bilgisayar programcılığı ile ilgili eğitim vermek amacıyla kullanıldı. Dün ise Sphero, Spark+ isimli ikinci versiyon robotunu piyasaya sürdü. Bu versiyon, daha sert ve çizilmelere karşı daha dayanıklı bir dış yüzeye sahip. Bununla birlikte geliştirilmiş Bluetooth özellikleri sayesinde robot, özellikle sınıf ortamında birden fazla cihazı birbirine bağlama konusunda kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Bu iki değişikliğin yanısıra yeni Spark cihazı aslında bir önceki versiyon ile boyut, fiyat, batarya ömrü ve kapasite bakımından birebir aynı. Cihaz, oyun eşliğinde kod yazmayı öğreten Lightning Lab isimli uygulama eşliğinde çalışıyor. Tıpkı Apple’ın yeni Swift Playgrounds uygulaması ve henüz piyasaya çıkmış Hostotch isimli mobil uygulamada olduğu gibi, Lightning Lab de kullanıcılara sürükle-bırak komutları eşliğinde kod yazma olanağı sunuyor. Daha fazlasını öğrenmek isteyen çocuklar, uygulama üzerinden kodun orijinaline de erişebiliyor.

Spark+, 129 dolarlık fiyatı ve suya dayanıklı yapısı ile gerçekten de sağlam ve kontrol edilmesi kolay bir cihaz. Aslına baktığınızda Sphero’nun bu son versiyon ürününde devrim niteliğinde hiçbir değişiklik yok; ancak diğer tüm versiyonları ile birlikte – normal, eğitici, dış mekana özel ve Star Wars versiyonu – ele aldığınızda bu robot üreticisi, anlık da olsa tatlı bir rönesansa girmiş diyebiliriz.

Etiketler