Starbucks Kartlarında Orta Ölçekli Bir Bankadaki Kadar Çok Para Var

Starbucks; müşterilerinin henüz içeceğe, tatlıya veya kahve eşyalarına harcanmamış bir milyar dolardan fazla parasını elinde bulunduruyor.

Kahve devinin Wall Street Journal’a belirttiğine göre; 2016 yılının ilk çeyreğinde Starbucks, ön ödeme kartlar ve şirket uygulaması üzerine yüklenmiş para ile müşterilerinin 1.2 milyar dolarını elinde bulunduruyor. Starbucks bir banka olsaydı, bu miktarda bir mevduat onu saygın orta ölçekli bir kurum yapardı.

Şaşırtıcı sayıda müşteri, kart uygulaması olduğu için nakit para kullanımından kaçınmakta. Marketwatch’a göre; ABD ve Kanada’da perakende satış noktalarında işlemlerin yüzde 41’i Starbucks kartı ve yüzde 24’ü mobil uygulama kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Karşılaştırma amacıyla, müşterilerinin 13 milyar dolarını elinde bulunduran PayPal, kahve zincirini gölgede bırakıyor. Tabi, PayPal’ın müşterilerini belirli bir kahve markasına sadık kılmak gibi bir stratejisi yok. Müşterilerinin hesaplarında 560 milyon doları bulunan ön ödemeli kart şirketi Green Dot (Walmart’ın para kartının arkasındaki kurum) ile karşılaştırıldığında Starbucks rakibinin iki katı kadar parayı elinde bulunduruyor.

Kısaca Starbucks kartları büyük bir iş.

Etiketler