Canlı Doku Oluşturan Uygun Maliyetli 3D Biyo-Yazıcı

Danny Cabrera 10 yaşında Küba’da yaşayan bir çocukken ailesi Amerika’ya göçmen olarak gitmenin hayalini kuruyordu. Babası ABD’ye giriş hakkı veren bir çekilişi kazandı ve Cabrera ailesi, Miami’ye yerleşti.

Sonraki yıllarda Miami Dade College’e gitti ve Pennsylvania Üniversitesine bilgisayar bilimi ve biyoloji alanlarında çift ana dal için kabul edildi. Burada iken bir diğer biyoloji öğrencisi Ricardo Soloranzo ile tanıştı ve ikisi 3D biyo-yazıcı yapmak için çalışmaya başladılar.

Cabrera ve Solorzano bugün, canlı doku üretebilen 3D yazıcı işindeki BioBots adlı startupın kurucu ortaklarını oluşturdular. Girişimciler, plastik ve metal üretmek için var olan mevcut 3D yazıcı bileşenlerini almışlar ve bunları bir biyo-yazıcı yapmak için kulladılar. Sonuçta da, rakiplerinden çok daha uygun maliyete yani, yüz binlerce değil, 10.000 $ mertebesinde biyo-yazıcı yapabildiler. Üstelik pek çok biyo-yazıcı bir odaya ancak sığarken ve hareketli pek çok parça barındırırken; BioBots ürünleri bir mikrodalga fırın büyüklüğünde.

Cabrera şöyle diyor:”Bilim adamlarının laptoplarında tasarladıkları canlı olan şeyleri, masalarında oluşturabildiklerini hayal edin. Bizim şevkle bu işe devam etmemizi sağlayan işte bu hayaldir.”

BioBots’un müşterilerinin pek çoğu tam da bunu yapmak istiyorlardı. Müşteri listesinde Stanford, Harvard ve İsveçli Karolinska Institutet’ten doku ve malzeme bilimciler var. Şimdiye kadar kalp ve ciğer dokusu ile kıkırdak ve kemik ürettiler.

İşe, üretilecek şeyin yazılımsal bir 3D tasarımını oluşturma ile başlanıyor. Mesela bir kulak veya kalp kapakçığı…Yazıcı, mürekkep niyetine 3 farklı toz kullanıyor. Bu tozlar, üretilecek olan şeye ait hücrelerle birleştiriliyor. Bağlayıcı bir çözelti ekleniyor. Sonra yazıcı bu karışımı şırıngadan geçirerek belirlenen şekli veriyor. Sertleştirmek için mavi renkli ışık veriliyor.

Cabrera ve Solorzano, 2015’in başlarında prototip üründe iyileştirme yaptıktan sonra 1,5 milyon $ fonlama alabildiler. BioBot’lar Ocak 2016’da satışa çıktı ve bugüne kadar bir düzine ülkede yaklaşık 100 adet müşteriye satıldı.

Biyo-yazıcı endüstrisinin tamamında olduğu gibi BioBots’un ana hedefi de, tam randımanlı çalışabilen organ yaratabilmek. Ancak bu konuda mevcut uygulamaların tamamı henüz araştırma safhasında.

Minnesota Üniversitesi’nden Profesör Angela Panoskaltsis-Mortari’nin ekibi, insan kök hücresi kullanarak ciğer ve diğer solunum sistemi parçalarını yaratmak üzerinde çalışıyor. BioBot’s yazıcısı ile insan vücudunda kullanılabilecek yemek borusu oluşturabilmeyi umuyor. Mortari, Cabrera kendisine ulaşıncaya kadar 150.000$’den başlayıp 300.000$’a varan fiyatlarda 3D yazıcılar görmüş. Cabrera, 5.000$ ve kullanıma ilişin geri bildirim karşılığı beta versiyonu sağladı.

Biyo-yazıcı alanı henüz yeni. Pek çok insan, kullanılabilir organ üretimine daha en az 10 yıl olduğunu düşünüyor. Öte yandan 3D biyo-yazıcıların daha fazla insana ulaşması ile inovasyonun inanılmaz ölçüde artması bekleniyor. Cabrera, 3D yazıcıların bir canlıyı baştan aşağı yaratabileceğini düşünüyor. Bu yolla yaratılan genetik mühendisliği ürünü bitkiler ile havadaki karbondioksiti ekstra çekebileceğini… Biyo-yazıcıların kullanımını henüz bir başlangıç olarak görüyor.

Etiketler