Yatırımcıların Takip Etmesi Gereken 5 Revaçta Afrika Endüstrisi

Stratlink Africa yönetici ortaklarından Konstantin Makarov, Entrepreneur.com’daki köşesinde yatırımcıların takip etmesi gereken en revaçta 5 Afrika endüstrisini açıkladı.

Özellikle Afrika’daki yükselen piyasalar her yatırımcının odak noktasında olmalı. Bölgede kendine yer edinmeye çalışan büyük markalar, Afrika’nın yatırım stratejisinde yeni bir cephe olacağının sinyalini veriyor.

Stanford İnovasyon ve Gelişmekte Olan Ekonomiler Enstitüsü bu yıl Nairobi’de bir araştırma, eğitim ve inovasyon tesisi açacağını duyurdu ve bu tesis bölgeye yatırım yapan şirketler ve düşünce kuruluşlarının en yenisi olacak. IBM, Kasım 2013’te Nairobi, Kenya’da ilk Afrika merkezli araştırma laboratuvarını kurmuştu. Royal Philips teknoloji şirketi de Mart 2014’te ilk araştırma laboratuvarını Nairobi’de açtı.

Tüm bu dönüm noktası şeklindeki olaylar, kıtadaki inovasyon ve girişim kovanının bir göstergesi niteliğinde. Kenya, Gana ve Nijerya gibi ülkelerde ekonomik büyümede araştırma ve geliştirmenin rolü yeniden itibar görüyor. Yerel faydaların yanı sıra inovasyon ve girişim üzerindeki bu vurgu, bölgede fırsat kovalayan yatırımcılar için de muhtemel faydalar vadediyor.

İşte yatırımcıların yakından takip etmesi gereken sektörler:

  1. Fintech

Finansal teknoloji endüstrisi son 10 yılda Afrika’daki artan ticaret için çok önemli bir yere sahip ve gelecek yıllarda da ekonomik gelişmeyi ciddi oranda etkileme potansiyeli bulunuyor.

Safaricom mobil servis sağlayıcısının yeni mesajlaşma platformu SokoniSMS64, çiftçilere pazar fiyatlarıyla ilgili güncellemeler göndererek dikim planları yapmalarını sağlıyor. Bu tür yenilikler, kırsal ve geçime dayalı topluluklara eşi benzeri görülmemiş veriler sunuyor. Bu trend, Afrika ekonomisi için yeni büyüme alanlarını destekliyor ve bölgedeki yatırımlara da fayda sağlıyor.

  1. Çevrimiçi Perakendecilik

Toptan ve perakende satış segmentleri pek çok ulusun ekonomisinde hızla büyümeye geçse de internetten satış Kenya ve Nijerya gibi bilgi ve iletişim teknolojileri açısından deneyimli pazarlarda bile henüz yeni oluşmaya başlamış bir konsept olarak görülüyor.

Kenya genelinde %67 akıllı telefona ve %54.8 internete erişim oranları düşünüldüğünde e-ticaret, gelişmek için yeterli olgunluğa ulaşmış durumda. Gelir arttıkça ve tüketiciler çevrimiçi perakendeciliğe alıştıkça, internetten alışveriş endüstrisi Kenya ve diğer yükselen piyasalarda büyük bir patlama yaşatacak.

  1. Sağlık

Elverişsiz tıbbi personel-hasta oranlarına hitap eden mobil çözümler, sağlık sektöründe yaşanan devrime işaret ediyor. Kenya’da Sema Doc teleilaç platformu kullanıcıların doktorlara mobil telefonlar aracılığıyla ulaşmasını sağlıyor. Kullanıcılar, teşhis, tedavi seçenekleri, teminatlı tıbbi kredi ve hastane ücretlerinde nakit kazanç gibi faydalar sağlayabiliyor. Sağlık çözümleri yatırımcılar için yeni bir cephe açarken bu girişimler gelişmekte olan pazarlardaki ekonomik büyüme için de hayati önem taşıyor.

  1. Toplu Taşıma

Ülkeler hızlı şehirleşme ve yükselen taşıma ihtiyaçları ile boğuşurken toplu taşıma yönetimi Afrika’da yeni “büyük fırsat” olmaya çok açık. Okyanusun ötesinde kendi toplu taşıma sorunlarıyla uğraşan Brezilya’da hükümet, geliştirilmiş toplu taşıma yönetimi için büyük veri analizleri kullanıyor.

Afrika’da yatırımcılar önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde hükümetlerin aynı şeyi yapmasını öngörebilir. Bu sebeple teknoloji söz konusu alanda büyük oranda yabancı yatırımlara ihtiyaç duyacak.

Kenya Power gibi şirket hâlihazırda iş süreçlerini modernize etmek için büyük ölçekli verilerden faydalanıyor ve diğer yükselen piyasalar da kendi mobil sorunlarını çözmek için analizlere bel bağlayacak. Yatırımcıların teknoloji tabanlı taşıma çözümleri alanlarında karlı fırsatlar yakalaması mümkün.

  1. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörleri

Ruanda 2015 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri teşviki alanında dünyada birinci sırada yer aldı. KLab gibi teknoloji merkezi oluşumları ülkede ihtiyaç duyulan girişim – bilgi ve iletişim teknolojileri kesişimini sağlamakta ve diğer yükselen piyasalar için de model oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yıl Singapurlu CrimsonLogic ve Ruanda Geliştirme Platformu, Ruanda Teknoloji Ortaklık Programı’nı kurarak Afrika ulusundaki genç IT yeteneklerini keşfetmeyi amaçladı.

Yetenek-gelişim stratejileri özellikle yükselen piyasalarda uzun vade yatırım umutlarını destekleyebilir. Zira insan sermayesi gelişimde önemli bir rol oynamaktadır.

Bu gelişim sürecini devam ettirmek yeni yatırım kalemleri oluşturmada hayati önem taşıyacaktır. Yatırımcılar, hükümetlerin bölgede destekleyici politikalar yürütmesi ile bu trendin devam edeceğine inanmakta haklıdır. Artmakta olan karlı politika çevreleri ve özel sektör işbirliği Afrika’nın yükselen piyasalarını yatırımcılara cazip hale getirmektedir.

Yatırımı daha kolay hale getirmek için Afrika’nın yükselen ekonomileri daha önceden bürokratik tıkanıklıklar tarafından engellenen girişim ruhuna yol açmaktadır. Kredi erişimi ve teknolojik altyapı geliştikçe yabancı yatırımcılar Afrikalı meslektaşları ile işbirliğine gidebilecek ve bir dizi iş fırsatından istifade edebilecektir.

Etiketler