Çin’deki Fabrikada Robotlar 60.000 İşçinin İşini Aldı

Foxconn, Apple ve Samsung’un cihazları için donanım üreten şirketlerin önde gelenlerinden biri. Şirketin, Çin’deki fabrikalarından birindeki 60.000 işçiyi, görevi robotların yürüteceği şekilde işten çıkarttığı bildirildi.

South China Morning Post Gazetesi’nin verdiği habere göre, robotların gelişimi ile birlikte Çin’in Kunshan Bölgesi’ndeki fabrikadaki çalışan sayısı 110.000’den 50.000’e düştü.

Bölgenin tanıtımından sorumlu yönetici Xu Yulian’a göre bu yolu takip edecek başka şirketler de var. Yulian, pek çok üretim işinin otomasyona geçtiğini; ancak bu durumun uzun vadede zorunlu olarak istihdam kaybı anlamına gelmeyeceğini söylüyor.

Foxconn, otomasyonu artırma çabasındayken bir yandan da ülkede belli bir büyüklükteki iş gücünü koruma niyetinde.

BBC’ye yaptığı bir açıklamada Foxconn: “Tekrarlayan ve sıradan işleri yürütmek için, robotik mühendisliği ve diğer yenilikçi üretim tekniklerini kullanıyoruz. Bunun yanı sıra eğitimlerle birlikte çalışanlarımızın, üretim süreçlerinde daha fazla değer yaratacak konulara odaklanmasını sağlıyoruz.” dedi.

iPhone ve iPad’lerin üreticisi olan şirket, çalışanlarını intihara sürükleyen olumsuz çalışma koşulları ile gündem olmuş ve eleştirilmişti.

Son yıllarda Çinli fabrikalar, robotik alanına çok yatırım yaptı. Gungdong Bölgesi’ndeki 500’ü aşkın fabrika, Eylül 2014’ten bu yana robotlara 630 milyon $ harcadı.

Bazı ekonomistler, otomasyonun iş gücü pazarını ciddi şekilde etkileyeceğine dair uyarılarda bulunuyorlar. Deloitte ve Oxford Üniversitesi’nin ortak çalışmasına göre, önümüzdeki 20 yıl içinde, mevcut iş imkanlarının  %35’i yok olabilir.

Etiketler