Robot Satın Almak, 15 Dolar Asgari Ücret Ödemekten Daha Ucuza Mal Oluyor

Bunu söyleyen, McDonald’s eski CEO’su Ed Rensi’den başkası değil.

Fast-food sektörü eski kurtları, asgari ücretin artırılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Rensi, geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda, “35,000 dolarlık robotik bir kol satın almak, patates kızartmalarını paketlemekten aciz olan bir çalışana, saatte 15 dolar vermekten daha ucuz.” dedi. “Fazlasıyla mantıksız ve yıkıcı bir süreç, üstelik enflasyona yol açıyor. Ülke çapında işsizliğe yol açması da an meselesi.” Rensi’ye göre artan işgücü maliyetleri, zincir restoranları giriş düzeyindeki pozisyonlarını azaltmaya zorluyor, dolayısıyla insan yerine makine çalıştırmaya itiyor. An itibariyle Wendys, McDonald’s ve Panera, giderek artan işgücü maliyetleri yüzünden ABD çapında büfeler açmaya başladı.

1991-1997 yılları arasında McDonalds’ta CEO olarak görev yapan Rensi, asgari ücreti artırmaya ilk defa karşı çıkmıyor.

Nisan ayında Forbes’a verdiği röportajda da şu sözleri sarfetmişti: “Sizi temin ederim ki 15 dolarlık asgari ücret, tabii ki bir markanın sonunu getirmez. Ancak pek fazla seçeneği olmayan işsiz insanlar için, giriş düzeyinde binlerce iş fırsatının yok olması anlamına gelir.”

Bu şekilde düşünen tek kişi Rensi değil.

Carl’s Jr. ve Hardee’s CEO’su Andy Puzder da bu konu ile ilgili kendisini zamanında şu şekilde ifade etmişti: “Hükümet bir yandan işgücü maliyetlerini artırırken, bir yandan da piyasadaki iş sayısını azaltmış oluyor. Otomasyon artık yalnızca havaalanlarında ve alışveriş merkezlerinde değil, restoranlarda da boy gösterecek.”

Öte yandan, McDonalds’ın geçtiğimiz yıl çalışan maaşlarına ve yan haklara yaptığı yatırım, şirketin en büyük problemi olan müşteri ilişkilerine büyük ölçüde olumlu etki göstermeye başlamış bile. CEO Steve Easterbrook’a göre son çeyrekte ölçülen müşteri memnuniyeti, geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 6’lık bir artış göstermiş.

Artan maliyet ve ücretler, kimi zincirleri makine ve robotlara yatırım yapmaya yönlendirebilir. Ancak unutmamak gerekir ki yine bu artan maliyetler, daha verimli ve iyileştirilmiş müşteri memnuniyetini de beraberinde getiriyor.

Etiketler