Gelecekte Kolunuzu Touchpad Olarak Kullanabileceksiniz

Gelecekte bir gün, Angry Birds gibi oyunları parmağınızı dokunmatik ekran yerine kolunuz üzerinde oynatarak oynayabilirsiniz.

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bunu SkinTrack adlı proje ile gerçeğe dönüştürüyorlar. İşaret parmağınıza bir yüzük takıyorsunuz. Bu yüzük elektrik işareti yayıyor. Bu işaret diğer kolunuzdaki elektrot yüklü bir akıllı saat tarafından algınabiliyor. Araştırma ile ilgili makale, California’da gerçekleştirilecek insan-bilgisayar etkileşimi konferansında sunulacak.

Akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlar, küçük ekranları nedeniyle etkileşimde bulunulması zor cihazlar. Bu nedenle araştırmacılar, özellikle bilek veya elinizin derisini bir touchpad gibi kullanmanın, çağrı başlatırken, oyun oynarken veya harita içinde gezinirken çok büyük kolaylık sağlayacığını düşünmüşler.

Carnagie Mellon Üniversitesi’nden mezun Gierad Laput ve bir başka araştırmacı, SkinTrack’in çalışma prensibinin; mobil baz istasyonlarının bir mobil telefonun yerini belirlemede kullandığı işaret üçgenleme tekniğine benzediğini söylüyorlar. SkinTrack, parmağın deri üzerinde olduğunu %99 doğrulukla biliyor. Bunun üzerine akıllı saat üzerindeki elektrotları doğru şekilde düzenlediklerinde, parmağın derinin hangi bölgesinde olduğunu da tespit edebiliyorlar. Böylelikle deri üzerindeki parmak hareketi de izlenmiş oluyor.

Araştırmacılar, SkinTrack’in kullanıldığı çeşitli demo’lar yapmışlar. Bunlardan biri, akıllı saat üzerinde Angry Birds oynamak. Hazırlanan video aşağıda izlenebilir.

SkinTrack’in kullanıma geçebilmesi için üzerinde çalışılması gerekiyor. Özellikle yüzüğün daha ince olması ve batarya süresinin yeterli olması önemli görülüyor. Laput, bu işin birkaç yıl alabileceği öngörüyor.

Etiketler