Fitbit’in Google Tarafından Satın Alındıktan Sonraki İlk Ürünü Yalnızca Çocuklara Yönelik

Fitbit’in, 2021 yılındaki ilk yeni ürünü, aynı zamanda ocak ayında Google tarafından satın alınmasından sonraki ilk ürünü, kesinlikle yetişkinler için değil.

Yeni Ace 3 giyilebilir spor bandı, 6 yaş ve üstü çocuklara yönelik. Bileğe takılan cihaz; tavşanlar, uzay gemileri ve diğer çizgi film desenleri içeren animasyonlu kadranlar aracılığıyla yaptığı adım ve hareket takibi ile çocukları hareket etmeye teşvik etmek için tasarlandı. 

Fitbit, Ace 3’ün, temalı bileklikler ve henüz açıklanmayan yakında çıkacak diğer özellikler için Universal Pictures’ın Minions çizgi filmleriyle işbirliği yapacaklarını söyledi.

Fitbit kurucu ortağı ve şimdiki Google başkan yardımcısı James Park, Ace 3’ün pandemi boyunca ekran başında çok fazla zaman geçiren çocuklara faydalı olmasının amaçlandığını belirtti. Yaptığı bir açıklamada, “Boş vakitler kadar okul için ekran başında harcadıkları zamanı da dengelemeye çalışırken çocukları hareketlendirmek, motive etmek ve mutlu tutmak sürekli bir mücadele.” dedi.

Ace 3, siyah-beyaz dikdörtgen bir ekrana ve sert oyunlara dayanıklı olması beklenen kalın bir plastik koruyucu tampon kılıfa sahip. 15 Mart’ta siyah ve mavi renklerde satışa sunulan cihazın fiyatı 80 dolar.

Sekiz güne kadar pil ömrü ile Ace 3; tek sefer şarj edildiğinde, iki yıl önce piyasaya sürülen, çocuklara yönelik eski Ace 2 modelinden % 60 daha uzun süre dayanabiliyor. Ekstra pil ömrünün sebebi, düzenli olarak şarj etmeyi unutan çocukların işini kolaylaştırmak.

Hedef kitle göz önüne alındığında, Ace 3 bir kalp atış hızı izleme özelliği sunmuyor ve bir ebeveyn, çocuklarının hareketlerini izleyebiliyor; telefonundaki Fitbit uygulamasında arkadaşlık isteklerini onaylayıp engelleyebiliyor. Ace 3, uyku vakti hatırlatmaları ile beraber birlikte uyku izleme özelliği içeriyor.

Bir şirket sözcüsü, Google Fitbit’i satın almasından uzun zaman önce de Ace 3’ün planlarlarında olduğunu ve şirketin kısa vadeli ürün planlarının anlaşmayla değiştirilmediğini belirtti.

Ancak Ace 3, 300 dolarlık Sense, 230 dolarlık Versa 3 akıllı saatleri ve 100 dolarlık Inspire 2 fitness takip cihazının dahil olduğu, geçen sonbahardaki yeni serisinden bu yana Fitbit’in ilk yeni ürünü. Araştırma şirketi Counterpoint Research’e göre, Fitbit’in 2020 tatil serisi Apple, Samsung, Huawei ve diğerleri ile rekabette yerini korusa da şirket pazar payını artırmadı. 

Analistler, ilki Apple’ın şimdiye kadarki en ucuz modeli olan 280 dolarlık yeni Apple Watch SE’yi piyasaya sürmesi olmak üzere, iki faktörün Fitbit’in ilerlemesine engel olduğunu söyledi. Diğer faktör ise, dördüncü çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre biraz daha az tüketici fitness bandı ve akıllı saat satın alsa da alıcıların Fitbit’in hiç cihazı bulunmayan bir kategoriye, 300 doların üzerinde maliyeti olanlara yönelmesi. Counterpoint’e göre, bu segmentin pazar payı 2019 yılında %36 iken % 44’e yükseldi.

Bağımsız bir şirket olarak devam etmek yerine, Google imparatorluğunun küçük bir parçası olan Fitbit, artık üç aylık satışlarını kamuya açıklamak zorunda değil. Bu miktarlar çoğu kez Fitbit yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Durum ne olursa olsun, ayrıntılı bir antitröst incelemesinin ardından Google ocak ayında 2.1 milyar dolarlık Fitbit satın alımını tamamladı. Hisse başına 7,35 dolarlık alım fiyatı, Fitbit’in 2015’teki ilk halka arzındaki hisse başına 20 dolarlık tutarın küçük bir bölümüydü.

Etiketler