Paylaşım Ekonomisine Bir Çelme de Berlin’den

Geçtiğimiz günlerde, San Francisco’nun paylaşım ekonomisine vergilendirme getirmesini konu etmiştik.

Paylaşım ekonomisine bir çelme de Berlin’den geldi. Berlin pazar gününden itibaren, Airbnb ve benzeri platformlar üzerinden özel mülkiyet kiralamayı kısıtlamaya başladı. Getirilen ağır cezalarla, ev sahibi olmanın yerel halk için uygun maliyetli tutulabilmesi amaçlanıyor.

Başkent yetkilileri, Airbnb, Wimdu ve 9Flats gibi trend haline gelmiş olan siteler ile turistlere kiralanan apartmanlardan endişe duyuyorlar. Bunların mülk arzını sınırladığını ve başkentte kiraları yükselttiğini düşünüyorlar.

Kentsel Gelişim Başkanı Andreas Geisel, yeni yasa ile ilgili: “Konut sıkıntısına karşı gerekli ve akıllıca bir girişim. Bu yöntemlerle amacına aykırı kullanım bulan apartmanları, Berlinlilere ve şehre yeni gelenlere geri vermeye kararlıyım.” dedi.

Berlinde kiralar 2009 ve 2014 yılları arasında %56 artış gösterdi. Yine de 10 €civarı seyreden metrekare fiyatı ile, Avrupa’nın büyük şehirlerine kıyasla düşük seviyede kalıyor.

Berlin, geçen sene aldığı 30.2 milyon ziyaretçiyle Avrupa’nın en çok seyahat edilen yerlerinden biri haline geldi. Yerel otel endüstrisi, Airbnb’nin gölgesi altında kaldı. GBI adlı şirketin araştırmasına göre kişisel rezervasyonlar, yıllık 6.1 milyonluk tek gecelik konaklama ile ek bir pazarı temsil ediyor.

Geçtiğimiz cumartesi yürürlüğe konan, ev sahiplerinin online platformlarda bütün daireyi ya da apartmanı kiralamasını kısıtlayan bu yasa, 2014 yılında kabul edilmişti. Geçiş süreci, iki yıldır devam etmekteydi. Yasayı çiğneyenleri, 100.000 € para cezası bekliyor.

Şehir Yönetimi, “şehirli ruhu” göstermeleri için kent sakinlerinden ricada bulundu. Bu kapsamda şehir sakinlerinden, şüphelileri anonim olarak ihbar etmeleri bekleniyor.

Kreuzberg bölgesinde çatı katını bu yolla kiralayan 41 yaşındaki Tim Boening, yasanın çıkmasına şaşırmadığını belirtti. Boening: “Birlikte daha büyük evlere taşınmak isteyen çiftler, eski apartmanlarını Airbnb ile kiralayıp kontrol altında tutuyorlar…Bence bu güzel bir tutum değil, önüne geçilmeli.” diyor.

Şehir merkezinde bulunan 4 dairesini Airbnb ile kiralayan, adını vermek istemeyen 48 yaşındaki başka bir kadın ise; şehir yönetiminin yanlış konut politikalarının bedelini, kent sakinlerine ödettiğini düşünüyor. Değişime karşı öfkeli. Almanya’nın her yerinde bu konunun yeniden ele alınmaıs gerektiğini söylüyor.

Airbnb Almanya yaptığı açıklamada: “Berlinliler ev kiralama ile ilgili açık ve basit kurallar istiyorlar. Böylece evlerini misafirleriyle paylaşmaya devam edebilirler. Bizler Berlinli politikacıları kendi vatandaşlarını dinlemeleri ve Paris, Londra, Amsterdam veya Hamburg’u örnek almaları için teşvik etmeye devam edeceğiz. Öte yandan, normal insanların evlerini paylaşması için yeni açık kurallar yaratmaları için de…”

Wimdu, uygulamanın Berlin’in nizamına uymadığını savıyla karşı dava açtı. 9Flats’in sahibi ise Frankfurter Allgemeine Zeitung’a yaptığı açıklamada: “Berlin’in çıkarttığı yasa bizi iflasa sürükleyecek.” dedi.

Etiketler