Snapchat’teki Video Tüketimi Bir Yılda İki Katına Çıktı

Snapchat, başlarda kısa ömürlü bir mesajlaşma ve fotoğraf paylaşma uygulaması olarak çıkmış olabilir, ancak Bloomberg verilerine göre şu anda kullanıcıların çok büyük bir kısmı ciddi oranda video tüketiyor.

Rapora göre Snapchat üzerindeki günlük video izleme sayısı 10 milyara ulaşmış durumda.

Bu sayı, Şubat ayında 8 milyar iken, Kasım 2015’te 6 milyar, Mayıs 2015’te ise 4 milyardı.

Yani bu yeni veriler gösteriyor ki, Snapchat üzerinde video tüketimi, bir yıldan daha kısa bir süre içerisinde yüzde 150 artış göstermiş.

snapchat

Karşılaştıracak olursak; resmi kayıtlara göre Facebook’un Kasım 2015’te 8 milyarlık bir video gösterim sayısı vardı.

Vanity Fair gibi mecralar, Snapchat’in Facebook’u adeta “ezdiğini” öne sürerken, atlanmaması gereken önemli bir nokta var: Snapchat ile Facebook video izlenme rakamlarını ölçerken aynı metrikleri kullanmıyor. Buna ek olarak Snapchat üzerinden izlenen videolar 10 saniye ile sınırlı. Bu da Snapchat kullanıcılarının “snap fırtınaları” yaratmasına imkan tanıyor; başka bir deyişle kullanıcının ‘hikayesini’ oluşturan, bir dizi kısa video.

Video snap fırtınaları ve videolardaki zaman sınırlaması, ister istemez Snapchat’te yaratılan ve izlenen video sayısını artırıyor. Facebook üzerinde izlenen videolar ise genellikle daha uzun oluyor.

Her ne kadar Snapchat’in 100 milyonu aşkın kullanıcı kitlesi etkileyici bir topluluk olsa da, hala Facebook’un 1.09 milyarlık günlük aktif kullanıcı sayısı ile boy ölçüşemiyor. Bununla birlikte Facebook Live üzerinden gelen canlı yayın özelliği ile Facebook üzerinde izlenen video sayısının özellikle son dönemde artmış olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım.

Etiketler