Ev Kiralama Pazarında Konsolidasyon Artıyor: TripAdvisor HouseTrip’i Satın Aldı

TripAdvisor geçen hafta içinde, “tatil pazar yeri” olarak faaliyet gösteren Birleşik Krallık menşeli HouseTrip şirketini satın aldı. Anlaşmanın bedeli hakkında açıklama yapılmadı. Bu hamle, paylaşım ekonomisine dayalı ev kiralama alanında yeni bir trendin oluşmasına işaret ediyor.

2010 yılında Londra’da kurulan HouseTrip, Avrupa’da 300.000 mülkü içerecek şekilde büyüdü. Şirketin portföyünde, çok az miktar da olsa Kuzey Amerika mülkü de var. Şirket, toplamda yaklaşık 60 milyon $ yatırım topladı. Bu yatırım serisinin en sonuncusu 2012 yılındaydı. Bu durum, yatırımcıların şirketten çıkmak veya halka açılma fırsatı kovalamak niyetinde olduğunun göstergesi sayılabilir.

Söz konusu satın alım, yakın zamanda tamamlanan başka satın almaları akla getiriyor. AccorHotels grubu, bu ayın başlarında, Onefinestay adlı paylaşım ekonomisi startupını satın almıştı. Kasım ayında ise endüstri devi Expedia, AirBnb’nin rakibi HomeAway’i 3.9 milyar $ karşılığında almıştı.

TripAdvisor, kullanıcıları tarafından oluşturulan seyahat değerlendirmelerini sunan bir şirket. Bu işin doğası gereği, konaklama rezervasyonu alanında faaliyet de gösterebilir bir şirket olduğu söylenebilir. HouseTrip satın alımı, bu doğrultudaki bir adım. Şirket, bundan önce HolidayLettings ve Niumba.com gibi bazı tatil kiralama portallerini de satın almıştı. HouseTrip, şirketin planına gayet iyi oturuyor. Şirketin tatil kiralama birimi başkanı Dermot Halpin: “Müşterilerimize bütçeleri ve konaklayacakları yer ne olursa olsun, seçim yapabilecekleri üst kalite evler sunmak üzere TripAdvisor Vacation Rentals’ı büyütmeye kararlıyız.” diyor.

Satın alımdan sonra, HouseTrip’in portföyündeki mülkler, TripAdvisor Vacation Rentals portföyüne taşınacak. HouseTrip ile çalışan ev sahiplerinin ne tür bir bilgilendirme alacağı henüz belli değil. HouseTrip markası, TripAdvisor’ın bir parçası olarak yaşamaya devam edecek.

HouseTrip’in satın alınması, ev kiralama pazarından bir oyuncunun daha eksilmesi demek. Bunun ötesinde AirBnb’nin, mücadele edilmesi çok güç bir şekilde büyüdüğü anlamını taşıdığı da söylenebilir.

Etiketler