Shell’in Özel Tasarım Arabasını Görmek İster Misiniz?

Doğa dostu bir araba mı satın almayı planlıyorsunuz? Boşverin. Shell, pertol yakan verimli şehir arabası konsepti ile karşınızda.

Bu minik araba, Shell’in Project M isimli enerji tasarrufu projesinin bir parçası. Formula 1 teknolojisi kullanılarak tasarlanan araba, geri dönüştürülmüş karbon fiberden üretildi. Araba aynı zamanda Shell’in verimliliğe önem verdiğinin de bir göstergesi.

Araba, saatte en fazla 110 kilometre hıza ulaşıyor. Saatte 70 kilometreye ulaştığında ise sadece 2.6 litre benzin yakarak 100 kilometre yol gidebiliyor. Bunun büyük bir devrim olduğunu söyleyemesek de, hibrid olmayan bir araba için oldukça etkileyici olduğu kesin.

Shell’in Teknoloji ve İnovasyon Bölümü yöneticisi Bob Mainwaring, “Bir SUV üretmek için harcayacağınız enerji ile bu arabayı hem üretebilir, hem de onunla 100,000 kilometre yol alabilirsiniz.” diyor. Bize göre gayet etkileyici bir örnek.

Minimalist yapısı ve kokpiti andıran ilginç tasarımı bir yana, arabanın dikiz aynaları yerine kameraları ve yalnızca bir adet ön cam sileceği var. Dışarıdan baktığınızda adeta Ronald McDonald’a özel olarak tasarlanmış gibi göründüğünü söylemeden geçemeyeceğiz.

Her ne kadar Shell’in verimlilik konusunda duyarlılık gösterdiğini görmek güzel olsa da, bu gibi devasa petrol şirketlerinin kaynaklarını batarya teknolojisine neden yönlendirmedikleri hala merak konusu.

Etiketler