Yavaş Yaşam 101: Kaostan Kurtulmak İçin Öneriler

Hobi bahçesi, evde konserve çılgınlığı, vinil kayıtların geri dönüşü ve eski zamanlara ait el işlerinin yeniden popülerleşmesinin ortak noktası ne biliyor musunuz? Telaşlı modern yaşam. Reçel yapmak için taze meyveleri kaynatmak normalde marketten satın alabileceğiniz bir ürünü kendiniz için üretme deneyiminin tatminini yaşamanızı sağlar. Trende giderken bir atkı örmek normalde bir ev işi haline gelebilecekken bu sayede zamanı değerlendirmenize yardımcı olur. Elbette sakin ve yavaş bir yaşam için yemek pişirmek veya el işi yapmak tek yol değil. Başınızı göğe kaldırıp bulutları seyrederek bile şimdi hemen daha yavaş ve sakin bir yaşama adım atabilirsiniz.

Neden Yavaşlamalısınız?

Şöyle bir soru daha yerinde olacaktır? Neden bu kadar acele ediyoruz? Elbette salyangoz hızında hareket etmeye de gerek yok ancak gün içerisindeki rutininizi sakinleştirmek sinirlerinizi yatıştırır, kişisel bağ kurmanızı sağlar ve kulağa garip gelse de koşuştururken olduğundan daha fazla zamanınız olduğunu fark edersiniz.

Yavaşlamaya Nereden Başlamalı?

Yavaş yaşamayı öğrenmenin ilk adımı yavaşlamanın hepimize açık bir seçenek olduğunu fark etmektir. Hayatınızda çok yoğun bir dönemden geçiyorsanız, yavaş yaşamanın pek de size uygun olmadığını düşünebilirsiniz ancak her zaman işleri daha yavaş yapmanın bir yolu vardır. Küçük adımlarla işe başlayabilirsiniz. Önerileri okuduktan sonra hemen bugün denemek üzere 1-2 not almanızı öneririz.

Yavaş Yaşamın Kökeni

Yavaş yaşama olgusunun kökleri 1980’li yıllarda İtalya’da Carlo Petrini’nin Yavaş Yemek hareketine dayanır. Alelacele yemeği yiyip işe geri dönmek yerine sohbet ve yemeğe odaklanan Yavaş Yemek konsepti, fast food (hızlı yemek) konseptine çare olarak geliştirilmiştir. Yavaş yaşama da hayatın tadına varmak için yavaşlamak eyleminin genişlemiş halidir ve yemeğinizi nasıl yediğinizden işe nasıl gittiğinize kadar hayatınızın her alanını kapsar.

Yemekleri Yavaşlatmak İçin Öneriler

– Dışarıdan yemek söylemiş olsanız bile masaya oturun ve tabaktan yiyin.

– Yemeğe başlamadan önce derin bir nefes alın.

– Telefon, laptop veya kitabınızı uzağa koyun ve lokmalarınıza odaklanın.

– Yalnız yemek yerine ofiste öğle yemeği yerken arkadaşlarınızı yanınıza çağırın.

– Akşam yemeklerini ailenizle yemeye özen gösterin.

Hayatınızı Yavaşlatmanın Diğer Yolları

İşe Gitme Rutinini Gözden Geçirin

Sabah ve akşam evle iş arasında mekik dokumak stresli olabilir. Bu rutini değiştirmek ve yavaşlatmak için geleneksel yöntemlerden uzaklaşabilirsiniz. Mesela araba kullanmak yerine toplu taşıma kullanmak, bisikletle gitmek veya haftada 1-2 gün evden çalışmak güzel seçenekler olabilir.

Eğer işe gitmek için uzun mesafe katetmeniz gerekiyorsa evinize yakın iş seçeneklerine göz atabilirsiniz. Hiçbir şekilde kurtulamıyorsanız bu süreyi biraz da olsa çekilir hale getirecek alternatifler düşünün. Örneğin yoğun trafiği atlatmak için evden daha erken çıkabilir veya yolda olduğunuz süre boyunca sesli kitap veya meditasyon kaydı dinleyebilirsiniz.

Günlük Rutinleri Ritüele Dönüştürün

Hepimizin her gün yaptığı şeyler vardır: kahve/çay yapmak, yemek hazırlamak, bulaşık yıkamak, yatağı toplamak gibi. Bunlardan birini seçin ve gerçekleştirirken yaptığınıza dikkat etmeye çalışın. Çay veya kahve yaparken ölçüye dikkat edin, kahveyi/çayı bardağa yavaşça dökün ve her yudum öncesinde aromayı içinize çekin. Günün geri kalanı yoğun olsa bile en ufak sakinlik dalga etkisi yaratarak tüm güne yavaşlık ve huzur getirecektir.

Televizyon İzlemek Yerine Hobinize Odaklanın

Televizyon seyretmek, e-posta kontrol etmek, sosyal medyada takılmak veya online alışveriş yapmak yerine hobilerinize odaklanın. Bu aktiviteleri bir kenara bıraktığınızda aslında ne kadar çok zamanınızı çaldıklarını fark edeceksiniz. İlgi alanlarımız için zamanımız olmadığını düşünmek kolaya kaçmaktır ve aslında yaptığımız zamanımızı boş işlerle geçirmektir. Haftanın bir gününü “ekransız gün” ilan edin ve bir tutkunuza odaklanın. Örgü örebilir, enstrüman çalabilir veya her zaman hayalini kurduğunuz romanı yazmaya odaklanarak haftanın bir günüyle işe başlayabilirsiniz.

Biraz Sıkılın

Ruhani lider ve barış aktivisti Thich Nhat Hanh’ın da dediği gibi aslında tembel kalmak çok zordur. “Hiçbir şey yapmamak, sadece etrafımızdakiyle kendimizi eğlendirmek aslında çok derin bir pratiktir. Çünkü bizi sürekli bir şey yapmaya iten bir enerjiyle doluyuzdur. Kendimizi eğlendirerek oturamayız veya gökyüzünün keyfini çıkaramayız. Bir şey yapmıyorsak buna tahammül edemiyoruz.”

O zaman bir dahaki sefere sıkılmış hissettiğinizde yeni bir aktiviteye koşmak yerine hissettiğinize, gökyüzünün rengine, ışığa veya etrafınızdaki insanlara odaklanın.

Tatilleri Basitleştirin

Eğer yavaşlatılabilecek bir zaman dilimi varsa o da kesinlikle tatillerdir. Aceleciliğe sürükleyen mesajlara karşı yavaşlamayı ve basitleştirmeyi seçin. Çiçekçiden yeni bir şeyler satın almak yerine pencere önündeki saksılardan masanızı süslemek için bitki dalları budamayı deneyin. Ya da alışverişe gitmek yerine ufak ve samimi bir hediye hazırlayın. Elbette online alışveriş en kolay şeylerden biri olabilir ve kalabalık mağazalarda dolaşmaktan daha az stresli olduğu da doğrudur. Bu yüzden gerektiğinde online alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz ve bu esnada sıcak çikolatanızı yudumlayabilirsiniz.

Yavaş Ebeveynliği Deneyin

Okuldan okul sonrası aktivitelere giden çocuklar eve döndüğünde kalan zamanı da ev ödevi yaparak veya televizyon karşısında geçirdiklerinde stresli olmaya mahkumdur. Her dakikayı doldurmaya çalışmak yerine zaman çizelgesinde “boş zaman” oluşturun. Faydalı aktivitelerden vazgeçmek veya bir davete hayır demek anlamına bile gelse bunu yapın. Başta şikayet etseler bile eninde sonunda yapacak bir şey bulacaklardır. Ucu açık, yaratıcı malzemeler vererek onları teşvik edebilir, bir hobi bahçesine götürebilir veya yakındaki bir doğal alanı gezdirebilirsiniz.

Bir Şey Yaratın

Normalde satın alabileceğiniz bir şeyi yaratmak genelde çok az maliyetlidir ve inanılmaz büyük bir tatmin duygusu yaşatır. Ayrıca sinemaya gitmek veya dışarıda yemek yemek gibi aktivitelerden çok daha etkilidir. Daha da iyi bir seçenek olarak işbirlikçi bir aktivite seçebilir ve bir arkadaşınızla bir proje geliştirebilirsiniz. Ekmek yapın, reçel pişirin, şapka örün, bira yapın, sabun yapın veya peçete dikin.

Kaynak: Entrepreneur.com

Etiketler