Bakteriler Akıllı Şehirler İçin Işık Üretebilir

Glowee, çeşitli şekillerde parlayan işaretçiler ve nesneler geliştirmek için biyolüminesant yani ışık yayan bakterileri kültür ortamında yetiştiriyor.

Kültür bakterilerine erişim arttıkça ısıya duyarlı giysiler ve bakteriyle çalışan robotlar gibi akıllı cihazları üreten teknolojilerin bu bakterileri kullandığına şahit oluyoruz. Parisli bir girişim olan Glowee, bakterilerin elektrikli aydınlatmalara alternatif olabileceğine inanıyor.

Glowee, mürekkep balığına karanlıkta ışık yayma özelliğini veren bakterileri kültür ortamında yetiştiriyor. Bu bakteri kültürleri çeşitli şekilleri alabilmeleri için “kabuklar” içinde üretiliyor ve ışık yaymaları için dışarıdan hiçbir enerjiye ihtiyaç duymuyorlar.

Tohum aşaması yatırımı için kolları sıvayan Glowee, diğer bir taraftan da henüz sadece 3 günlük ışık yayabilen bu bakterilerin ömrünü ve ışık yoğunluğunu arttırmak için de çalışıyor.

Girişimin nihani hedefi bu bakterileri ışık çitleri gibi yerlerde şehrin altyapısına alternatif enerji sağlamak için kullanmak.

Etiketler