ABD’nin Doğu Kıyısında Yükselen Rüzgar Tribünleri

Jeff Grybowski, bir avukat ve aynı zamanda Deepwater Wind şirketinin CEO’su. Şirket, ABD’nin ilk denizde rüzgar tribünü tarlası kuruyor. Malzeme olarak General Electric tarafından üretilen, 182 metre uzunluğunda 5 adet rüzgar tribünleri kullanılacak. Amaç, Rhode Island ve Long Island arasında bulunan Block Island’a enerji sağlamak olacak.

Grybowski, karmaşık bir problemle neredeyse 10 yıldır uğraşan birinin soğukkanlılığı ile şunları söylüyor: “Uğraştığımız iş, çocuklar için yapılmış kinetik yap boz oyunu setine benziyor. Kıyıdan uzaklaştığınız zaman parçaları birbirine birleştiriyorsunuz ve sabitliyorsunuz.” Bu yap bozun her parçası yüzlerce ton ağırlığında. Bazı parçalar, 60 metre derinde deniz tabanına sabitleniyor. Bazıları ise suyun üzerinde 182  metre yükseliyor. Montajları bu yaz tamamlanacak.

Denizin İçinde Gökdelen İnşa Etmek

Grybowski daha önce avukatlık yapmış biri olarak, bu tip bir şirketin en tepesinde ne arıyor diye düşünebilirsiniz. Oysa süreç içinde bir avukata çok iş düştü. Şirket bu işi ele alana dek, bu tip bir altyapıyı regüle edecek herhangi bir çerçeve yoktu. Sadece izinleri alabilmek için 6 yıl harcadılar. Zira onay süreci diye bir şey yoktu. Grybowski, değişik resmi kurumlardan toplamda 26 onay aldıklarını söylüyor.

Deepwater Wind ekibi geçen yaz çalışmalara başlayabildi. İlk iş olarak, 60 metre derinlikteki deniz yatağına çelik yığınlar sabitlediler. Bunlar, rüzgar tribünlerinin bacakları olacaklar.

Suyun üzerine çıkacak 182 metre ile bu çelik tribünler, endüstrideki limitleri zorluyor. Grybowski teknoloji geliştikçe, uzunlukların daha da artacağını düşünüyor. Zira ne kadar yükseğe çıkarsanız, rüzgarın kuvveti o kadar artıyor. Grybowski, 800 metreye çıkabilecek kadar hafif ama rüzgarın kuvvetine dayanıklı kompozit tribünler hayal ediyor. Bazı fütüristler, New York kıyıları yakınında bu uzun tribünleri hayal ediyor ancak aslında tribünler kıyıdan kilometrelerce dışarıda olacak. Rüzgarın kuvveti kıyıdan uzaklaştıkça artıyor ve amaç bundan faydalanabilmek.

Block Island bir prototip proje. Şirket, bunu tamamladıktan sonra Long Island South Fork’a 48 km. uzakta yeni bir tarla inşa projesine başlayacak. O projede 200 bağımsız tribün kullanmayı hayal ediyorlar.

ABD’nin batı kıyılarında neden proje bulunmadığı merak konusu olduğunda Grybowski, o tarafın çok daha derin olduğunu söylüyor. Ancak yüzen tribün teknolojisinin gelişi ile ileride bunun da mümkün olacağını düşünüyor.

Projenin her bölümünün çok sağlam olması gerekiyor. Almanya, Birleşik Krallık ve İskandinavya’da benzer rüzgar tarlaları var ve sert fırtınalardan etkilenmiyorlar. Ama onların maruz kaldıkları, ABD’nin doğu kıyısındaki kasırgalarla kıyaslanamaz.

Proje, olağanüstü hava koşullarına dayanacak ve tamiri kolay olacak şekilde tasarlandı. Denizin dibindeki ayaklar, 1000 yıl sürecek bir fırtınaya dayanabilecek. 60 metre uzunluğundaki tribünlerdeki kanatları ise 3. kategori bir kasırgaya karşı koyabilecek.

Ne üzücüdür ki, fosil yakıt kullanımı sonucu kötüleşen iklim koşulları, fırtınaları daha da kuvvetlendiriyor. Bu durum, alternatif enerji kaynaklarının kullanımını dahi zorlaştırıyor. Grybowski, önce 100 yıllık bir fırtınaya dayanıklı temeller tasarladıklarını ancak geçen yıllar içinde bunu 1000 yıllığa çıkarttıklarını açıklıyor.

İşte inşaattan bir video. (Video ayarları dolayısı ile bu yazının içinde paylaşamadık.)

Etiketler