Birleşik Arap Emirlikleri; Sürücüsüz Arabalar, Seralar ve Güneş Enerjili Villalar ile 354 Milyon Dolarlık Bir Şehir İnşa Ediyor

20.yüzyılın büyük bir bölümünde Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olarak bilinirdi; bu nedenle de sera gazı yayıyordu.

Ancak, son yirmi yılda BAE hükümeti, fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için çabaladı ve şehirlerine güç sağlamak için daha çevre dostu kaynaklara yöneldi.

BAE, Dubai enerji kaynaklarının %75’ini 2050 yılına kadar temiz kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. Eğer şehir bunu başarabilirse, dünyanın en küçük karbon ayak izine sahip olacak.

Bu büyük hedefin bir parçası olarak yerel şirket Diamond Developers, tükettiğinden çok daha fazla enerji üretmek üzere Dubai’nin merkezinin 18 kilometre dışına bir şehir inşa ediyor.

Sürdürülebilir Kent (Sustainable City) olarak adlandırılan bu gelişimin 354 milyon dolara mal olması ve 2019 yılına kadar tamamen bitmiş olması bekleniyor.

2013 yılında Diamond Developers, 2018 yılının sonuna kadar tamamlanması beklenen Sürdürülebilir Kent’i kurmaya başladı.

113 dönümlük şehir CO2 emisyonlarını olabildiğince azaltmayı hedefliyor. Çoğu mahallede otomobil kullanımı yasaklanıyor.

Sakinlerin sadece toplu taşıma araçlarını, elektrikle çalışan akıllı arabaları veya at arabaları kullanmalarına izin veriliyor.

22 Ocak’ta Dubai’nin ulaştırma otoritesi, yeni şehirde elektrikli sürücüsüz arabaları çalıştırmak üzere bir anlaşma imzaladı. Ev sahipleri ayrıca ücretsiz bir elektrikli golf arabası veya başka bir elektrikli araç satın almak üzere 10.000 dolarlık bir ödenek alıyor.

Her evin çatısında güneş panelleri bulunuyor.

Ayrıca, 2.500 ağacın bulunduğu 30 metre genişliğindeki bir park, hava kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

Diamond Developers şehri iki aşamalı olarak inşa ediyor.

2015’te açılan ilk aşama 500 villa, 89 apartman binası, gelişimi kolaylaştıran 11 sera, 9.845 metre karelik açık şehir çiftlikleri ve 353 bin metre karelik ofis ve perakende alanı içeriyor.

Perakende alanı ise  fitness merkezleri, ortak havuzlar ve 32 ahırın bulunduğu bir binicilik merkezi içeriyor.

İkinci aşama inşaat sürecinde ve bir okul, cami, bir bilim müzesi, bir golf kulübü ve bir alışveriş merkezi içeriyor.

Geçtiğimiz yıllarda BAE, benzer sıfırdan şehir oluşturma projelerine yöneldi. Bazıları, konut sakinlerini çekme konusunda daha başarılı oldu. 40.000 sakin için planlanmış olmasına rağmen, Abu Dabi Masdar City’de sadece yaklaşık 300 kişi yaşıyor.

Sürdürülebilir Kent, BAE sakinlerinden daha fazla ilgi topladı. Yaklaşık 1.800 insan ev satın alırken, 900 insan ev kiraladı.


Metropol, BAE’nin daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemeye çalıştığının sinyalini veriyor.

Etiketler