Uber Tayland’da Motosiklet Hizmetini Başlatıyor

Sağa sola gitmek için motosiklet veya moped (scooter) kullanmak Asya ülkelerinde en yaygın ulaşım biçimi. Bu yüzden Uber’in Bangkok şubesi iki tekerli araçları ürün gamına katmaya karar verdi.

UberMOTO adıyla anılan servis Uber’in kullanıldığı şehirlerde türünün ilk örneği ve Uber kullanıcılarına bir motosiklet veya mopedin arka koltuğunda seyahat etme imkânı sağlıyor.

Sürücüler Uber tarafından incelemeye tabi tutulmuş olacak ve yolculara araç onları almaya geldiğinde bir kask verilecek. Yolculuğun ücreti ise kredi kartı veya nakit olarak ödenebilecek.

Bu uygulama batılı ülkelerde yaşayan insanlar için tuhaf gelebilir, ancak bir moped veya motosikletin arkasına atlayıp seyahat etmek Tayland’da oldukça yaygın.

Tayland, dünyadaki tüm diğer ülkeler içerisinde hane başına düşen motosiklet veya moped oranı %87 ile en fazla olan ülke. Pew Research’ün 2015 yılındaki araştırma sonuçlarına göre Tayland’dan sonra en fazla motorsiklet/moped kullanan ilk beş ülke de yine Asya kıtasında.

Aynı araştırmaya göre karşılaştırma yapıldığında örneğin Amerika’da hane başına düşen motosiklet/moped oranı sadece %14, Türkiyede ise bu oran sadece %10. Öyle görünüyor ki yakın zamanda ne Amerika ne de Türkiye’de UberMOTO hizmeti hayata geçecek görünüyor.

Fakat görünüşe göre yolculara verilecek olan kask meselesi projeyi gölgeleyeceğe benziyor. Her ne kadar Tayland trafik kuralları kask kullanımını zorunlu kılsa da birçok sürücü kask takmıyor. Bu yüzden bazı müşterilerin kendilerine sürücü tarafından tedarik edilse dahi kask kullanmak istememesi ihtimal dâhilinde görünüyor.

Bu yüzden kask kullanımını biraz olsun teşvik etmek ve kask konusunda farkındalığı arttırmak amacı ile Uber, Tayland Trafik Polisi ve Kafa Farkındalık Kulübü (Head Awareness Club (HAC)) ile ortak yürüttüğü bir çalışma ile yerel halktan genç öğrenci ve yetişkinlere ücretsiz kask dağıtıyor.

Pilot çalışma Bangkok’un Sathorn, Siam and Silom bölgelerinde uygulamaya konuldu ve uygulamayı ilk kez kullanan müşteriler ilk seferde ücret ödemeyecekler.

Etiketler