Görme Engelliler İçin 3D Görüntüleme Sistemi Linespace

Linespace görme engelliler için verileri 3 boyutlu olarak yazabilen dokunulabilir bir görüntüleme sistemi.

Görmek engelli kullanıcılar için en büyük zorluklardan biri de haritalara ve karmaşık grafiklere erişim sorunudur. Ancak yeni bir gelişme 3 boyutlu yazılmış görüntüleme sayesinde görme engelliler için bu soruna çözüm getiriyor.

Linespace, kısmi veya tamamen görme engelli kullanıcılar için yükseltilmiş çizgiler yaratan dokunulabilir bir görüntüleme sistemi.

Almanya’daki Hasso-Plattner Enstitüsü’ndeki tasarımcılar tarafından geliştirilen Linespace, sıvı plastiği sıkıştırarak 3 boyutlu yazıcı sayesinde kullanıcıların hissedebileceği şekilde yükseltilmiş çizgiler oluşturuyor. Kullanıcılar için yazıcının üzerinde çizgileri silebilmelerini sağlayan bir kazıyıcı da bulunuyor.

Linespace, Microsoft Excel gibi normalde yalnızca görebilen insanların kullanabileceği yazılımlara erişim imkanı sağlıyor ve dokunulabilir sayfalar yaratıyor. 140 x 100 santimetre görüntüleme ekranı bir kerede pek çok içeriğin görüntülenmesini sağlıyor ve kör alfabesi yerine çizgilerin kullanılması karmaşık şekillerin görüntülenmesi imkanını sunuyor.

Etiketler