WhatsApp Üzerinden Beş Dakikada Okunabilen Hikayeler

Pek çoğumuz sırada beklerken ya da toplu taşımadayken akıllı telefonlarımızı kullanırız, ancak Facebook ve Twitter’da gezinmenin bizi pek entelektüel kıldığı söylenemez. Bir araştırmaya göre Brezilyalıların yüzde 70’i, geçtiğimiz yıl tek bir kitap bile okumamış. Her iki sorunu da ele alan Leitura de Bolso isimli proje, bizim anlayacağımız adı ile Cep Okuması, WhatsApp üzerinden beş dakikada okunabilen ücretsiz hikayeler sunan, yepyeni bir girişim.

Kampanya, tasarım ajansı Isobar Brezilya ve yazar Mario Prata tarafından geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. İlk etapta kullanıcıların web sitelerine kayıt olup cep telefonu numaralarını girmeleri gerekiyor. Sonrasında ise her Çarşamba günü üyelere WhatsApp üzerinden edebi bir parça gönderiliyor. Bu parça, beş dakikadan daha kısa bir sürede okunabiliyor. Her hafta konuk bir yazar oluyor, yazılar ise görseller, videolar ve müzik gibi multimedya elementleri ile zenginleştiriliyor.

Bu proje birçok girişimciye ve kuruma ilham verebilir. Örneğin yayınevleri yeni yayınladıklari bir öykü kitabından kimi bölümleri paylaşıp kişilerin ilgisini çekebilir ve sonrasında okuyucuların kitabı almasını sağlayabilirler. Şimdi biraz düşünme zamanı 🙂

Etiketler