Yöneticiler İçin Happy Hour Kuralları 101

Cuma akşamı ve tüm ekibiniz happy hour için dışarı çıkıyor. Siz de gider misiniz yoksa meşgul olduğunuzu öne sürüp ofiste birkaç saat daha mı geçirirsiniz?

Lider olarak tabii ki de kredibiltenizi kaybetmek istemezsiniz. Öte yandan oyunbozan olarak görünmek de istemezsiniz. Pekiyi patronsanız takımızla vakit geçirmenin temel kuralları nelerdir, bilmek ister misiniz?

Ofis dışındaki rolünüz biraz sıkıntılı olabilir, bu nedenle size yardımcı olacak birkaç madde çıkardık. Bu rehber sayesinde hem dışarıdayken keyifli zaman geçirebilir, hem de profesyonel çizginizi koruyabilirsiniz.

Katılımcı olun.

Eğer tüm ofis happy hour’a gidiyorsa, siz de gitmelisiniz. Bir kurum ve çalışanları ile bağ kurmanın en etkili yolu, toplantı odasından çok dış mekanlardan geçiyor.

Profesyonelliğinizden ödün vermeyin.

Ne olursa olsun dışarıda da lider olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın. Bu nedenle davranışlarınızda belirli standartlar olsun. Her ne kadar mesai bitmiş ve olayın içine alkol dahil olmuş olsa da, ofis happy hour’unuz yine de bir ‘iş’ faaliyeti. Eğlenin, ancak eğlenceyi fazla kaçırmayın.

Birkaç elle tutulur örnek: Bayan iş arkadaşlarınızla flört etmeye kalkmayın, tuvalet esprileri yapmaktan kaçının ve kesinlikle ama kesinlike iş yeriniz veya diğer çalışanlarınız ile ilgili dedikodu yapmayın.

İçkiyi abartmayın.

Unutmayın; mekana sarhoş olmak için gitmiyorsunuz. Bu nedenle ‘içmek’ yerine içkinizden yavaş yavaş ‘yudumlar almak’ daha iyi olur. Böylelikle bir, bilemediniz iki içkiyi uzun süre idare edebilirsiniz. Dahası, eğer alkol içmek istemiyorsanız, kolaylıkla içiyormuş gibi görünebilirsiniz. Özellikle tonik-su karışımı, cin-tonik kokteyli için güzel bir görsel ikame olabilir. Bununla birlikte diğer iş arkadaşlarınızı da içmeye zorlamayın. Eğer biri alkol almamayı tercih ediyorsa, onun kararına saygı duyduğunuzu belli edin. Alkolü fazla kaçırmış biri varsa da insiyatif kullanın veya taksi çağırmasına yardımcı olun, ya da onu evine bırakın.

Gitmeden önce yemek yiyin.

Happy hour öncesi bir şeyler atıştırmak beraberinde iki olumlu sonuç getiriyor: Öncelikle, midenizin boş olmaması, alkolün göstereceği yan etkileri azaltmaya yardımcı olacaktır. İkincisi ise tok olacağınızdan dolayı alkole olan iştahınız azalacak ve daha az içmiş olacaksınız.

Terapi seanslarından kaçının.

Alkol insanların tutukluğunu azaltabilir ve çoğunlukla onları gevşetir. Eğer biri size içini dökmeye kalkarsa muhabbeti başka yöne çevirmeye çalışın. Kimsenin terapisti olmaya veya sorunlarını çözmeye kalkmayın. Şikayet ettikleri şey iş ile ilgiliyse bunu ofiste konuşmayı tercih ettiğinizi belirtin.

Mekandan ayrılan son kişi olmayın.

Geç ayrılmak yerine mekanı daha erken terk etmek, iş arkadaşlarınızın patron gittikten sonra rahatlamasına sebep olur. Bununla birlikte güzel bir sorumluluk mesajı da verir.

Bu basit rehber, özünde mesai sonrası yapılan etkinliklerin de zevkli olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte happy hour etkinlikleri, iş arkadaşlarınızı daha yakından tanıma olanağını da beraberinde getiriyor.

Etiketler