Kendinizi Milyoner Yapmak İster Misiniz? Marc Cuban, Bir Cümle ile Nasıl Zengin Olunacağını Açıklıyor

Mark Cuban: milyarder. Yatırımcı. NBA takımı sahibi. İyi bir adam. Mark Cuban, para kazanmak hakkında biraz bilgi sahibi.

Mark Cuban’ın, her şeyini kaybetseydi ne yapardı sorusuna verdiği yanıt:

“Geceleri barmen olarak çalışırdım, gün içinde de satış işi yapardım. Yine multimilyoner olabilir miydim? Şüphem yok.”

Neden böyle hissediyor? Başarı, -hemen hemen her alanda- sağlam satış becerilerine dayanıyor.

Bana inanmıyor musunuz? Birçok kişi “satış” yapmanın, baskı yapmak, manipüle etmek ve yanıltıcı olmak anlamına geldiğini düşünüyor.  Ne pahasına olursa olsun satış yapan satıcı stereotipi.

Ancak, satış yapmayı; bir fikrin, bir kararın, bir projenin veya değerli herhangi bir şeyin mantığını ve yararlarını anlatmak olarak düşünürseniz, herkesin satış becerilerine ihtiyacı vardır. Herkes; insanları bir fikrin mantıklı olduğuna ikna etme yeteneğine, patronlara veya yatırımcılara bir projenin veya işletmenin gelir üreteceğini gösterme yeteneğine veya çalışanlara yeni bir işlemin yararlarını anlatma yeteneğine ihtiyaç duyar.

Satış becerileri, özünde, iletişim becerileridir. İletişim becerileri her işte veya kariyerde kritiktir. Satıcılar mükemmel iletişimciler olduğu için, iyi iletişim kurmayı öğrenmenin en iyi yolu satış alanında çalışmaktır.

Satış becerileri edinin, her şeyde daha iyi olacaksınız: yatırımcıları cezbetmek, dağıtım anlaşmaları yapmak, müşteri bulmak, çalışanları motive etmek.

Bundan dolayı, doğrudan satış rollerine zaman harcamak, hayatınızın geri kalanında size yardımcı olacak bir yatırımdır.

Örneğin, satış yapmayı öğrendiğinizde:

1.Sabrı öğrenirsiniz.

Satıcılar, sürekli hayır kelimesini duyarlar. Zamanla, hayır’ı reddetme olarak değil, mücadele edecek bir şey olarak görmeye başlayacaksınız. Ve bir sonraki adımınızın ne olacağını çözeceksiniz.

2.Özdisiplin geliştirirsiniz.

Büyük bir şirket için çalıştığınızda, bazen gün boyunca uyusanız da para kazanabilirsiniz. Komisyonla çalıştığınızda, “olacaksa, bu bana bağlı” inancında olursunuz. Satışta çalışmak, zihinsel noktaları, performans ve ödül ile kalıcı olarak birleştirmek için harika bir yoldur.

3.Özgüven kazanırsınız.

Satışta çalışmak, çekingenlik için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Özellikle şiddet veya kriz anlarında özgüvenle adım atmayı öğreneceksiniz.

4.Pazarlık yapmayı öğrenirsiniz.

Her işte pazarlık vardır: müşterilerle, tedarikçilerle, hatta çalışanlarla. Satıcılar dinlemeyi, değişkenleri değerlendirmeyi, itici güçleri belirlemeyi, itirazların üstesinden gelmeyi ve köprüleri yakmadan anlaşmaya varmanın yollarını bulmayı öğrenir.

5.Bitirmeyi öğrenirsiniz.

Bir satışın bitirilmesi; kısmen sanat, kısmen bilimdir. Başkalarına fikirlerinizi kabul ettirmek, insanların sizi takip etmesini sağlamak da öyle.

Birçok kişi, ne istediğini sorma konusunda zorlanır. İnsanları yönlendirmek istiyorsanız, ne istediğinizi açıklayabilmeniz gerekir – ve sonra da bitirmeniz. Bu yüzden büyük patronlar, nasıl bitireceğini bilir.

Hala ikna olmadınız mı? Şu şekilde düşünün: Satışta bir pozisyon ne kadar korkutucu geliyorsa, o kadar çok almak istersiniz. Özgüven kazanırsınız ve kazandığınız beceriler iş hayatınızda ve kişisel yaşamınızda sizin için yararlı olur.

Dolayısıyla, çok özverili bir girişimciyseniz, iş planınızı bir kenara bırakın ve bir iki yıl satışla uğraşın. Eğer mücadele içinde olan bir girişimciyseniz, yarı zamanlı bir satış işi yapın. Mücadele içinde olmanızın bir sebebi de satış becerilerinizi geliştirmeye ihtiyacınız olması olabilir.

Cuban,  “Satış becerilerimin ne olduğunu bilmek ve satabileceğim ürünleri bilmek.” diyor. “Sanırım benim için yeterli komisyonu veya ödülü olan bir ürünü satan bir iş bulabilirim.”

Ve bu, kendi işine başlaması ve bir işveren için değil, kendisi için para kazanması için satış becerilerini kullanmasına izin verecek yeterli miktarda başlangıç parası üretecekti.

Başarılı işletme sahipleri – genel olarak, başarılı insanlar – zamanlarının çoğunu “satış” yaparak geçiriyor.

Nasıl satacağınızı öğrenin.

Yapacağınız en iyi yatırım budur.

Diyor, Marc Cuban.

Etiketler