IBM ve SoftBank’ın Sevimli Robotu Yakında Mağazalarda Görev Alabilir

Japonya’da insana benzeyen sevimli robot “Pepper” revaçta.

Bu robot, Japonya’nın telekomünikasyon devi SoftBank tarafından yaratıldı. Duyguları olan ilk kişisel robot olarak tanıtılıyor. Bu arada: Pepper’dan yemek pişirmesini veya temizlik yapmasını beklemeyin. Bu robot sohbet etmek için var 🙂

Pepper, 7 aydır satışta ve toplamda 7.000’den fazla sattı.

Bazıları evde kullanım için alırken; robotun esas geniş kullanım alanı, perakende ve hizmet sektörlerinde. Bu sektörler Pepper, mağazaya gelen müşteriyi karşılamak için veya mevcut bilgi kiosk’ları yerine kullanmak için tercih ediliyor.

Robot, SoftBank Robotics ve IBM arasındaki iş ortaklığı sayesinde yakında daha da fazlasını yapabilecek.

SoftBank Robotics Yöneticisi Kent Yoshida ve Pepper, CES fuarında IBM CEO Ginni Rometty’nin konuşmasına katıldılar ve Pepper’ın IBM Watson kullanan yeni versiyonu lanse edildi.

Watson, IBM’in yapay zeka ve analitik uygumaları birleştiren bilgisayarının adı. Ama kendi başına bir robot değil. Özünde, uygulama geliştiren kişilerin kendi uygulamalarını daha akıllı yapmak için kullanacakları bir hizmet. Daha akıllı yapma konusundaki örnekler, veri analizi yapıp kişisel öneriler sunma veya konuşulan dili anlama vb. kapsıyor.

Watson ile donatılmış bir Pepper, sosyal medya, video, resim ve metin gibi her türlü veriyi kullanabilecek. IBM, Watson sayesinde robotun daha farklı soruları da anlayabileceğini ve böylelikle farklı amaçlarla da kullanılabileceğini söylüyor.

IBM Pepper’ı, müşterisi olan kurumsal şirketlere satmak için kendi satış gücünü kullanacak.

Robotlar bugünlerde yerleri temizlemek, fabrikalarda üretim işini yapmak, toplantılarda vekil olarak yer almak gibi işlerde kullanılıyor. Pepper bunlardan farklı şekilde, zekaya sahip bir robotun yapabileceği şeyi; yani insanlarla yan yana çalışmanın sınırlarını zorluyor.

Etiketler