Londra’da Teknoloji Şirketlerinde Çalışanlar New York ve San Francisco’dakilere Göre Daha Az Kazanıyor

Teknoloji şirketlerini genellikle stil sahibi ofis, ideal iş-özel hayat dengesi ve yüksek maaş ile bağdaştırırız. Ancak yeni bir çalışmaya göre, Birleşik Krallık mühendisleri bunlara sahip değiller. Bu araştırmaya göre Londralı teknoloji şirketlerinde çalışanların maaşları, Amerika’daki denklerine göre çok daha düşük.

İşe alım platformu Hired, 80.000’den fazla mülakat ve iş teklifinden elde ettiği veriyi derledi. Buna göre Birleşik Krallık şirketlerinin yazılım mühendislerine verdiği ortalama maaş, New York veya San Francisco’dakilere göre düşük.

Londra’da uygulama geliştiren bir kişinin yıllık ortalama maaşı 54.000 £ iken, San Francisco’da %37 daha yukarıda, yani 86.000 £’u buluyor. New York’ta ise %33 daha fazla olan maaş, 81.000 £’a ulaşıyor.

Birleşik Krallık’taki pozisyonların %30’u, Avrupa veya Amerika’dan gelen kişilerce dolduruluyor. Bu alanda Londralı şirketlerden en yüksek adette teklif alan San Francisco önde geliyor.

Uygulama geliştiren bir kişinin maaşı, normal olarak tecrübesi  ile orantılı olarak artar. Bu gerçeğe rağmen yapılan çalışma, büyük şirketlerin daha yüksek maaş verdiğini ortaya çıkartıyor. Bu nedenle yüksek maaşı hedefleyenlerin, büyük şirketleri hedeflemesi öneriliyor.

Larger Companies Offer Great Salaries

Bir yıl ve altında iş tecrübesine sahip yeni başlayan uygulama geliştiren biri, ortalama 39.000£ almayı bekleyebilir. 2-4 yıl arasında tecrübeye sahip orta-seviye biri ise, ortalama 48.000£ maaşı alabilir. 6 ve daha üstü iş tecrübesine sahip kıdemli uygulama geliştiriciler ve yöneticiler, 60.000£’dan fazla talep edebilir. Bu sınıftaki maaşların, büyük şirketlerde veya üst seviye kıdemli pozisyonlar için 110.000£’a kadar çıktığı biliniyor.

Hired’ın Birleşik Krallık pazar yöneticisi Sophie Adelman’a göre, Amerika’daki maaşlar ile aradaki fark, arz-talep meselesinden ileri geliyor. Amerika’da uygulama geliştirme işinde çalışan kişiler, şirketleri için önemli hale geldikçe daha yüksek maaş talebinde bulunabiliyorlar. Bu trendin birkaç yıl içinde Birleşik Krallık içine de genişlemesi bekleniyor.

Sophie Adelman, bu konudaki fikrini şöyle aktarıyor: “Önümüzdeki dönemde Marks and Spencer’dan, Co-op ve Financial Times’a kadar herkesin uygulama geliştiren çalışan ihtiyacı olacak. Bu nedenle Birleşik Krallık’taki mühendislerin maaşlarının arttığını göreceğiz. Ayrıca hükümet ve şirketlerin yaptığı büyük yatırımlar düşünüldüğünde, bir yıl gibi kısa bir süre içinde bu rakamların değişimini izlemek ilginç olacak.”

Söz konusu çalışma, Expedia’nın çalışılacak en iyi Birleşik Krallık şirketi seçilmesinden sonra duyuruldu.

Legatum Institute şirketinin raporuna göre Birleşik Krallık, dünyada yeni iş kurmak için en iyi yerler arasında altıncı sırada bulunuyor. Bir önceki yılın raporunda sekizinci sırada iken, iki sıra yükselmiş bulunuyor.

Etiketler