Pandora: “Steve Jobs Müzik Endüstrisini Yerle Bir Etti”

Müzik endüstrisinin düşüşüyle ilgili yakın zamanda Spotify’ı suçlayıcı açıklamalarda bulunan Pandora, bu kez oklarını Steve Jobs’a yöneltti.

Billboard’a göre Pandora CFO’su Mike Herring şu açıklamaları yaptı: “Steve Jobs iTunes ile birlikte müzik endüstrisini yerle bir etti ve o günden beri endüstrideki düşüş devam ediyor. Müzik indirmenin endüstriyi kurtarması bekleniyordu ancak maalesef bu gerçekleşmedi.”

Herring ayrıca Apple Music ile ilgili de eleştirel açıklamalarda bulundu. Yüz milyonlarca telefonda bulunmasına rağmen kimsenin Apple Music’e üye olmadığını dile getirdi.

“Belki sadece birkaç milyon kişi üye olmuştur. Ancak gerçek şu ki eğer insanların üye olmalarını istiyorsanız bu büyük maharet gerektirir. Gerçekten muhteşem bir ürününüz olmalı.” dedi.

Apple’a karşı takınılan bu saldırgan tavır aslında Pandora için sadece başlangıç gibi görünüyor. Zira yakın zamanda Spotify’ı da benzer şekilde müzik endüstrisini mahvetmekle suçlayan Pandora, Spotify’ın insanlara istedikleri müziği ücretsiz dinlemeleri için şans vermesini eleştirmişti. Pandora CEO’su Brian McAndrews bu iş modelinin sürdürülemez olduğunu ve müzik endüstrisi için yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu belirtmişti.

McAndrews isteğe bağlı müzik dinleyebilmenin sadece premium yayın akışında mümkün olması gerektiğini belirtirken Herring de geçtiğimiz günlerde Pandora’nın planını açıklarken benzer bir görüş bildirdi. Taylor Swift gibi pek çok sanatçı McAndrews’a hak verdiğini dile getirdikten sonra Spotify da ücretsiz versiyonunda daha fazla kısıtlama yapacağının sinyallerini verdi.

Pandora’nın müzik endüstrisinin kaderiyle ilgili yaptığı açıklamalarda haklı olduğu noktalar bulunuyor. Lakin bu açıklamalar aynı zamanda yönetimdekilerin, Pandora’nın son aylarda sallantıda olmasının yaşattığı hayal kırıklığına da işaret ediyor.

Etiketler