PayPal Working Capital, Küçük İşletmelere Finansman Sağlıyor

Bölgesel faaliyet gösteren ve yereldeki küçük işletme dinamiklerini, ihtiyaçlarını bilip finansman sağlayan banka modeline “topluluk bankacılığı” (community banking) adı veriliyor. 2008’deki mali krizden bu yana, bu tip pek çok banka kapılarını kapattı.

Bu durum, ana akım bankalardan borç almakta zorlanan ve finansman için topluluk bankacılığını kullanmak zorunda olan  küçük işletme sahipleri için önemli bir sorun haline gelmişti.

Şimdilerde ise, düşük maliyetli borç verme hizmeti sunan teknoloji şirketlerinin yükselişi, küçük işletme sahipleri için borçlanmayı çok daha kolay hale getirdi. Dolayısıyla küçük işletmeler için, bilinen ve sıradan bankacılık modellerini by-pass eden bir yöntem oluştu.

Küçük işletmelere borç verme alanında yer alan teknoloji şirketlerinden biri de PayPal. Eylül 2013’te faaliyete başlayan “PayPal Working Capital” adlı grup şirketi, PayPal ile ödeme kabul eden küçük işletmelere borç veriyor. Verilecek borç, geleneksel kredi skoru verisine göre değil, satış verisi ve benzeri metriklere göre oluşturuluyor ve bu sayede süreç, diğer banka borçlanmalarının pek çoğundan daha hızlı yürütülebiliyor.

PayPal’ın CEO’su Dan Schulman, Amerika eyaletlerinin %3’ünde, 10 veya daha fazla sayıda bankanın şube kapattığını ve PayPal Working Capital’in verdiği borçların %25’ini bu eyaletlerdeki işletmelerin aldığını belirtiyor.

Business Insider’ın Ignition konferansında konuşan Schulman, “Ana akım bankalar tarafından yapılmaya alışılan şeyi değiştiriyoruz. İşletme sahipleri için fark yarattık.” dedi.

Borç verme hizmeti, bugün için PayPal’ın iş hacmi içinde küçük bir yere sahip. Ancak önümüzdeki yıllarda haberdar olan küçük işletme sayısı arttıkça bu oranın büyümesi bekleniyor.

BusinessInsider’ın dijital çağ üzerine araştırma yapan birimi BI Intelligence’a göre, 1 milyon $ altında satış gerçekleştiren işletmelerin yarısından fazlası finansman sağlayamıyor. Ayrıca Amerika’daki küçük işletmelerin yönetimini yürüten ulusal kurumun raporuna göre, son 20 yılda topluluk bankacılığı yapanların sayısı yarıya düştü.

PayPal yakın zamanda, şirketin kuruluşundan bu yana Amerika, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki 60.000’in üzerindeki küçük işletmeye 1 milyar $’dan fazla finansman sağladığını duyurdu.

Etiketler