Bu Norveçli Rüzgar Türbinleri Yüzüyor ve Açık Denizde Konumlanabiliyor

Norveçli petrol ve gaz şirketi Statoil, dünyanın ilk yüzen rüzgar çiftliğini yapmakta olduğunu iddia ediyor. Ancak şirketin doğu İskoçya kıyılarıdaki yeni rüzgar parkı Hywind, dünyada ilk değil. Bu ilki gerçekleştirme onuru, Fukushima Dai-Ichi kıyısından 19 kilometre açıktaki yüzen platform ile Japonlara ait. Öte yandan Statoil’e haksızlık etmeyelim. Şirket, eşine az  rastlanacak bir yüzen rüzgar parkı oluşturuyor.

Yüzen rüzgar türbinleri, deniz yatağına sabitlenen türbinlere göre, en az 3 avantaj sunuyor: İlk olarak, yüzen türbinler derin sulara yerleştirilebiliyor. Örneğin okyanusun ortasına. İkinci olarak, kıyıya yakın yerlere konumlanma zorunluluğu olmadığından, görüntü kirliliği oluşturmuyorlar. Ve son olarak yüzen rüzgar türbinleri, güçlü ve süreklilik gösteren rüzgar neredeyse ona erişip ve kullanabiliyor. Statoil’in 30 megawatt’lık türbini Peterhead bölgesinde, derinliğin 100 metreden daha fazla olduğu Buchan Deep noktasında konumlanacak. Güç üretimine 2017’de başlaması bekleniyor.

Bu makineler çok büyük: Özgürlük Heykelinden 3 kat daha uzunlar ve 20.000 haneye yetecek güç üretebiliyorlar. Statoil, yeni geliştirdiği enerji çözümleri birimi bünyesinde bu projeye 230 milyon $ yatırıyor. Şirket, derin ve açık deniz platformlarındaki uzmanlığı ve İskoçya’nın gelişkin petrol ve gaz taşıma  altyapısını kullanarak, yeni bir pazar oluşturmayı umuyor.

Her zamanki gibi en büyük soru işareti işin maliyetinde. Açık deniz rüzgar türbinlerinin, Japonya’dakiler de dahil, karadakilere göre 8 kat daha pahalı olduğu söyleniyor. Türbinlerin kendisi, montajı ve güç bağlantılarının hepsi daha pahalı. Statoil, proje maliyetlerinin,  demo aşamasına göre %60 – %70 arasında daha iyi olduğunu belirtiyor. Ancak bu yeterli değil. Devlet desteğine muhtaç kalmamak ve rekabet edebilmek için, 2030’a kadar maliyetleri %40 – %50 aralığında bir kademe daha azaltması gerektiği ortaya konuluyor.

Etiketler